Systemy informatyczne a procesy zachodzące w przedsiębiorstwie

Systemy informatyczne są obecne w każdym przedsiębiorstwie, są one używane we wszystkich procesach. Nie bez przyczyny – bez ich pomocy niemożliwe jest właściwe przetworzenie i przeanalizowanie złożonych informacji i procesów zachodzących w różnych obszarach działalności firmy.

Systemy informatyczne w przedsiębiorstwie

Różnorodne systemy informatyczne wykorzystywane są praktycznie we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa. Stosuje je się chociażby:

  • w planowaniu – Supply Chain Operations Reference (SCOR),
  • w procesie produkcji i w zarządzaniu zasobami – MRP→MRPII→ERP (np. wyjątkowo popularny nie tylko na polskich rynku Comarch ERP Optima), CPFR→ Vendor-Managed Inventory (VMI), Common- Managed Inventory (CMI),
  • w procesie zarządzania łańcuchem dostaw- Supply Chain Management (SCM),
  • zarządzaniu magazynami – Warehouse Management Systems (WMS), RFID,
  • przy procesie przepływu informacji (sprawniejsze podejmowanie decyzji) – Bussines Inteligence (BI),
  • płynny przepływ dokumentów drogą elektroniczną – Electronic Data Interchange (EDI),
  • tworzeniu odpowiednich relacji z kontrahentami – Customer Relationship Management (CRM).

Zharmonizowanie wykonywanych działań i podejmowanych decyzji w przedsiębiorstwie oraz jego całym łańcuchu dostaw, jest niepodważalnym fundamentem do skutecznego i elastycznego reagowania na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe. Odpowiedni system informacyjny i efektywny sposób wymiany tych danych usprawnia nadzorowanie i kierowanie wszystkimi procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie czyli, prowadzenie wspólnej polityki uzupełniania oraz przyjmowania zapasów, składanie i przyjmowanie zamówień, wspólne planowanie przepływów materiałowych. Warto w tym wypadku pamiętać, że rozwiązania zawsze trzeba wybierać indywidualnie – w jednej firmie sprawdzi się prostsza wersja systemu ERP taka jak np. wspomniany już program Optima, w dużych podmiotach natomiast będzie istniała konieczność zaimplementowania bardziej złożonych rozwiązań, takich jak np. Comarch ERP XL, które są w stanie obsłużyć więcej obszarów.

Pełne wykorzystanie potencjału przedsiębiorstwa

Fachowa współpraca na każdym etapie łańcucha dostaw pozwala na całkowite wykorzystanie potencjału produkcyjnego przedsiębiorstw, zmniejszenie poziomu zapasów oraz optymalizacja procesów. Daje to efekt widoczny w ogólnym rozrachunku kosztów, skróceniu czasu realizacji dostaw, co pociąga za sobą znacznie częstsze składanie zamówień (eliminacja procesu gromadzenia zamówień).

Dla przykładu prawidłowo zaimplementowany program dla gastronomii może znacząco usprawnić procesy zachodzące zarówno w restauracji, jak i dużej sieci gastronomicznej. Oczywiście nie można wykorzystać do obsługi tych dwóch skrajnie różnych podmiotów tego samego rozwiązania technologicznego, nie zmienia to jednak faktu, że efekt usprawnienia działań i przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi działami będzie ten sam, a firma na automatyzacji działań tylko zyska.

Related

Znalezienie właściwej pracy aktualnie nie jest już tak dużym wyzwaniem, jak miało to miejsce jeszcze...

Komplet stolików kawowych Nowoczesny metalowy kwietnik stojący Industrialna półka wisząca do łazienki w stylu loft