Transport towarów

Najpopularniejsza jednostka ładunkowa. Nie tylko w Polsce lecz zapewne w całej Europie najpopularniejszą jednostką ładunkową jest europaleta. Palety drewniane posiadają swe ustandaryzowane rozmiary, prostą budowę oraz nadają się do naprawy. Ich niska cena oraz wszechstronność stosowania zapewniły jej sukces w obszarze transportu oraz magazynowania towarów. Obecnie coraz popularniejsze (a nawet czasem wymagane, w niektórych branżach) stają się palety plastikowe.

Paleta Plastikowa h1

Plastikowe palety h1 posiadają te same wymiary zewnętrzne co standardowe palety drewniane, a mianowicie 1200mm x 800mm x 160mm. Pasują więc zatem do standardowych regałów magazynowych. Prócz tego palety plastikowe są barwione objętościowo, tak więc można przypisać dany kolor dla danego typu produktów. Jednakże posiadają szereg innych zalet. Paleta plastikowa zwane też jako paleta higieniczna jest łatwa w czyszczeniu oraz odporna na środki chemiczne oraz antybakteryjne. Jest to szczególnie istotne w przemyśle spożywczym. Łatwość czyszczenia oraz odporność na kwasy i zasady jest jedną z największych zalet. Dodatkowo dochodzi ich zwiększone bezpieczeństwo, a mianowicie brak wystających gwoździ czy tez drzazg. Skupiając się na transporcie oraz magazynowaniu, palety plastikowe są lżejsze od drewnianych o około 30%, Przekłada się to na koszty transportu. Wiele palet posiada budowę kieszeniową, tak więc nakładane na siebie palety wchodzą jedna w drugą, tak więc stos palet plastikowych jest dużo niższy od stosu palet drewnianych. Tu pojawiają się oszczędności w postaci ograniczenia powierzchni magazynowej, gdy występuje duża ilość pustych palet.

Ideały nie istnieją

Wiadomym jest, że nic na świecie nie jest perfekcyjne i posiada swoje wady. Podobnie jest w tym przypadku. Paleta plastikowa H1 jest dużo droższa od palety drewnianej. Ich koszt kilkukrotnie przewyższa koszt palet drewnianych, jednakże posiadają długą żywotność (10lat lub dłużej). Kolejna wada to ich naprawa, a w zasadzie brak jej możliwości. W przypadku palet drewnianych, wymiana pękniętej deski czy dodanie gwoździa nie stanowi problemu. Palety plastikowe natomiast w przypadku pęknięcia lub złamania muszą zostać wymienione na nowe. Zniszczona paleta natomiast zostaje rozdrobniona i wykorzystana do powtórnego wykorzystania. Należy przeanalizować wszystkie zalety i wady. Z pewnością palety plastikowe są dobrym rozwiązaniem w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz w obszarach o wysokich wymogach czystości.

Related