Najtańsze OC nie zawsze musi być najlepsze. Czym się zatem kierować przy zakupie?

Dla wielu kierowców na rynku ubezpieczeń OC liczy się tylko cena. Obecnie, od kiedy w życie weszła bezpośrednia likwidacja szkód ubezpieczeniowych warto jednak lepiej rozejrzeć się wśród towarzystw ubezpieczeniowych, aby móc korzystać z usług na najwyższym poziomie. Co się zmieniło?

Nasz ubezpieczyciel załatwia teraz wszystko

Do niedawna wyglądało to tak, że gdy byłeś osobą poszkodowaną w wypadku, zgłaszałeś się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy, która wysyłała swojego przedstawiciela, a następnie przekazywała wycenę i odszkodowanie za poniesione straty. Skutkowało to tym, że właściciel ubezpieczenia kupował je dla innych, ewentualnie poszkodowanych przez niego osób. Nie zależało mu więc na tym, żeby wyceny były rzetelne, a odszkodowania odpowiednie. Wykorzystywały to towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie dbały o osoby zgłaszające się, w myśl zasady, że to nie jest ich klient, który płaci składkę więc nie musi nam na nim zależeć. Wtedy najtańsze OC było rzeczywiście najlepszym wyborem i tak z niego nie korzystaliśmy. Teraz to się zmieniło, ponieważ bezpośrednia likwidacja szkód mówi o tym, że w przypadku zdarzenia, jako osoba poszkodowana, zgłaszasz się do swojej firmy ubezpieczeniowej, która załatwia wszystko.

Jak procedury wyglądają w praktyce?

Generalnie niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o procedury otrzymywania odszkodowania, z tą różnicą, że szkodę zgłaszamy swojemu ubezpieczycielowi. Poza tym również czekamy na pojawienie się przedstawiciela firmy, który będzie mógł udokumentować zniszczenia, a następnie przedstawić nam wycenę, która już na pewno nie będzie zaniżona, bo w końcu ubezpieczycielowi zależy, żeby klient z nim pozostał i następnym razem również zapłacił składkę u niego. Istnieje również możliwość rozliczenia się bezgotówkowego, które pozwala na oddanie do wyznaczonego warsztatu naszego samochodu, a następnie odbiór gotowego, bez płacenia za usługę. Zrobi to za nas ubezpieczyciel, który zapłaci warsztatowi za naprawę z użyciem oryginalnych części. Co ważne, najtańsze OC mogą nie mieć takiej opcji, dlatego również w tym przypadku warto podczas dokonywania wyboru sprawdzić, czy jest taka możliwość. Dzięki niej oszczędzamy sobie nerwów i czasu, a do tego mamy pewność, że naprawa została wykonana na najwyższym poziomie.

Related

Osoby, które planują pomalować swój silnik powinny rozglądać się w pierwszej kolejności za farbami...

Wydaje się, że trudno o większą markę na rynku samochodów niż Ford. Amerykański producent to tak...