Odbiór mieszkania – samodzielnie czy z fachowcem?

Zakup mieszkania to duża inwestycja. Ponieważ deweloperowi czasem trudno uniknąć pomyłek, odbiór nieruchomości powinien być dla ciebie szczególnym momentem. O czym musisz pamiętać?

Radość z zakupu mieszkania zawsze jest duża. Nie powinna ci ona jednak przesłonić najważniejszej kwestii – czyli sprawdzenia, czy nieruchomość została wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną. Brak usterek potwierdzisz, podpisując protokół odbioru. Jeżeli po tej dopełnieniu tej formalności zauważysz błędy, to wyegzekwowanie napraw może być bardzo trudne – najprawdopodobniej będziesz musiał pokryć koszty ich usunięcia. To główny powód, dla którego nie warto lekceważyć momentu odbioru mieszkania.

Zawsze w dzień i z odpowiednimi narzędziami

Jeżeli chcesz samodzielnie dokonać odbioru mieszkania, to podstawową zasadą jest umówienie się na spotkanie z przedstawicielem dewelopera za dnia. W ten sposób zauważysz np. wszystkie nierówności podłoża. Na spotkanie powinieneś przyjść przygotowany – będzie ci potrzebna m.in. poziomica, za pomocą której sprawdzisz, czy ściany są równe.

W trakcie odbioru powinieneś upewnić się, czy deweloper użył w trakcie budowy takich materiałów, do wykorzystania których się zobowiązał. Ważne jest też skontrolowanie, czy kontakty i gniazdka zostały rozmieszczone zgodnie z projektem. Czynności te zajmą sporo czasu, ale nie warto się śpieszyć – musisz mieć pewność, że mieszkanie nie posiada wad, które później trzeba będzie usunąć własnym zakresie.

Więcej na ten temat doczytacie na www.dom.pl/budowa-i-remont-domu

A może postawisz na pomoc specjalisty?

Skorzystanie z pomocy specjalisty, a dokładniej inspektora nadzoru budowlanego, jest bardzo dobrym pomysłem. Nie tylko zaoszczędzisz czas (bo poszczególne czynności wykona za ciebie fachowiec), lecz także zyskasz pewność, że mieszkanie zostało przygotowane zgodnie ze sztuką budowlaną.

Współpraca z inspektorem nadzoru budowlanego nie jest wcale rozwiązaniem dla leniwych, ale dla przezornych. Specjalista będzie wiedział, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, a za swoją usługę wystawi rachunek, który będzie podstawą do dochodzenia roszczeń. Jeżeli nigdy nie odbierałeś mieszkania i nie chcesz popełnić kosztownych błędów, to takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Related

Świetlówki to bardzo chętnie wybierany tym opraw oświetleniowych. W sprzedaży bez problemu można...