Półkolonie dla dzieci – najczęstsze obawy rodziców.

Jeśli jesteś rodzicem niewątpliwie troszczysz się i czujesz się odpowiedzialny za swoje dziecko. Zazwyczaj martwisz się częściej niż powinieneś. Dzieci szybko dojrzewają, a my nie zawsze za tym nadążamy. Decyzja o wysłaniu swojej pociechy na półkolonie dla dzieci jest przeważnie gruntownie przemyślana. O co najczęściej martwią się rodzice w takiej sytuacji?

Jak sobie poradzi dziecko?

Najczęstszą obawą jest to jak dziecko poradzi sobie w nowym miejscu wśród nowych ludzi. Czy nie będzie się bać? Czy uda mu się znaleźć tam kolegów? Czy poradzi sobie z nowymi wyzwaniami? Zwykle takie obawy są nieuzasadnione. Dzieci znacznie szybciej niż dorośli nawiązują przyjaźnie i chętnie zdobywają nowe doświadczenia i wiedzę. Pobyt na półkoloniach powinien wpłynąć pozytywnie na rozwój dziecka. Dzieci są zwykle bardziej zaradne niż nam dorosłym się wydaje. Nie wiemy wszystkiego o swoich dzieciach, poznajemy je każdego dnia poprzez codzienne doświadczenia.

Kolejną obawą jest to, czy nasze dziecko będzie bezpieczne. Zazwyczaj na półkoloniach dla dzieci są opiekunowie z odpowiednimi kwalifikacjami, doświadczeniem i ciepłym podejściem do dzieci. Są to najczęściej ludzie z wykształceniem pedagogicznym, którzy przeszli kurs pierwszej pomocy. Nie musimy zatem martwić się o bezpieczeństwo naszych dzieci. W krytycznych sytuacjach na pewno znajdą pomoc i wsparcie u dorosłych opiekunów. A takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Czasami zastanawiamy się, czy nasze dziecko nie będzie się nudzić na półkoloniach i czy taka forma spędzania wolnego czasu mu się spodoba. W większych miastach można znaleźć różnego rodzaju oferty z półkoloniami, są tam zajęcia sportowe, artystyczne, naukowe, językowe i wiele innych. Dzieci mogą też nabyć wiele praktycznych umiejętności takich jak pierwsza pomoc, zasady savoir vivre czy gotowanie. Na pewno więc czas tam spędzony będzie pożyteczny i przyjemny. To czego dzieci się tam nauczą, może nawet przydać się w dorosłym życiu.

Jeśli ciągle się wahasz, czy wysłać swoje dziecko na półkolonie porozmawiaj z nim najlepiej o swoich obawach. Spytaj czy ma ochotę na takie zajęcia, przedstaw korzyści wynikające z udziału w półkoloniach. Rozmowa jest najlepszym sposobem na rozwiązywanie problemów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju

Related

Sypialnia zawsze powinna zostać urządzona z należytą starannością, ponieważ wpływa to na jakość...

Wśród meblowych propozycji, które obecnie cieszą się największą popularnością znajdują się...