Upadłość konsumencka – co musisz o niej wiedzieć?

Upadłość konsumencka to specyficzny typ postępowania sądowego, z którego skorzystać mogą wszystkie osoby fizyczne, pod warunkiem że spełniają wymagane warunki i nie prowadzą działalności gospodarczej.

Procedura upadłościowa – garść danych

Według statystyk udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i dotyczących 9 miesięcy zeszłego roku, zaledwie 57 proc. wniosków o upadłość konsumencką rozpatrywanych jest pozytywnie. Pozostałe zostały albo oddalone, albo umorzone albo zwrócone i odrzucone z przyczyn formalnych. Co ciekawe, to kobiety dużo częściej korzystają z możliwości, jaką daje upadłość konsumencka. W zeszłym roku stanowiły aż 57 proc. z dłużników, którzy skorzystali z tej możliwości.

Kiedy sąd nie zgodzi się na upadłość?

Małe szanse na ogłoszenie upadłości mają wszystkie osoby, których zadłużenie wynika z nierozsądnego gospodarowania finansami i tak zwanego przekredytowania. Jeśli sąd dojdzie do wniosku, że umyślnie lub świadomie doprowadziliśmy do zadłużenia, nie zgodzi się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Czego upadłość nie umarza?

Są pewne specyficzne zobowiązania, których upadłość konsumencka nie umarza. Zaliczają się do nich alimenty oraz renty odszkodowawcze. Procedura upadłościowa nie zniweluje także obowiązku zapłaty sądowych kar grzywny, obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za wyrządzane krzywdy.

Related

Znalezienie właściwej pracy aktualnie nie jest już tak dużym wyzwaniem, jak miało to miejsce jeszcze...

opentstreetmap.org hanza.edu.pl banbanbook.com