Budowa domu – jaki koszt?

Podstawowym pytaniem wielu osób marzących o budowie domu jest: jaki to będzie koszt? Pieniądze przeznaczone na budowę domu wiele osób musi nie tylko oszczędzać przez długie lata, ale również często pożyczać zarówno od rodziny, jak i z banków. Z tego powodu koszt budowy domu nierzadko jest po prostu nie do przeskoczenia. Sprawdźmy, jakie domy można wybudować w konkretnych cenach oraz co pożera większość naszych wydatków.

Koszt budowy domu jest dla wielu osób najważniejszy, bo często to on determinuje nie tylko powierzchnię przyszłej zabudowy, ale również i wszelkie rozwiązania technologiczne, które montuje się w jego obrębie. Niestety, w wielu przypadkach kosztorysy nie obejmują bardzo ważnej sumy, która powinna być swoistym zabezpieczeniem naszej inwestycji – czyli pieniędzmi przeznaczonymi „na czarną godzinę”, na moment, w którym z jakiegoś powodu przekroczymy budżet i konieczne będzie dołożenie finansowe do przedsięwzięcia. Jakie jednak są koszty budowy domu i co bezwzględnie musimy w nich ująć?

Wszelkie dokumenty

Załatwienie dokumentów jest niezbędne, aby w ogóle rozpocząć proces budowy domu. Koszt samych dokumentów związanych z procesem budowy nie jest taki duży i wynosi zazwyczaj kilka tysięcy, co jest kilkoma procentami kosztów w ogólnym rozrachunku. Bardziej istotny jest czas, który poświęcamy na zdobywanie całej teczki zaświadczeń i pozwoleń oraz wniosków. Jeśli jednak nie posiadamy np. działki czy nie ma ona odpowiedniego przeznaczenia, zazwyczaj na budowę domu i gromadzenie dokumentów wydamy dodatkowe środki, zależnie od naszych potrzeb i sytuacji.

Ekipa specjalistów

Dobrze jest zatrudnić fachową ekipę, jako że jest to większy wydatek przy budowie domu, ale często mniejsza inwestycja w przyszłości, przeznaczona np. na wykonywanie szybkiego remontu czy wymianę wadliwych instalacji. Zazwyczaj wynajęcie podstawowej ekipy do wybudowania niewielkiego, planowego domu tradycyjnego to koszt ok. 25 tysięcy złotych, ale może on wzrastać, gdy zdecydujemy się np. na budowę domu energooszczędnego albo chcemy wstawić wewnątrz nietypowe instalacje. Specjalistów do takich spraw dobrze jest zatrudniać dodatkowo, jako że będą oni w stanie wówczas zrobić swoją pracę bez konieczności czekania – a my za ten czas nie będziemy płacić.

Wykończenie „pod klucz”

Koszt wykończenia pod klucz często wynosi tyle samo, ile koszt postawienia domu w stanie surowym. Wiele zależy od jakości naszego domu, jeśli jednak zdecydujemy się na coś, co ma podwyższony standard, musimy liczyć się z wyższymi opłatami zarówno za materiału, jak i robociznę. Do tego należy dodać cenę wykończenia remontowego oraz mebli.

Czytaj więcej: Kompleksowe remonty Poznań abartremonty.pl.

Related