Sprzęt do nurkowania ma wielowiekową historią

Woda, możliwość zobaczenia co się w niej kryje i jak wygląda życie fauny i flory w niej zamieszkującej od wieków fascynowały ludzkość. Niestety matka natura nie wyposażyła człowieka w narządy, które by umożliwiały swobodne poruszanie i oddychanie pod wodą. Dlatego potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, który ułatwia nam penetrację wodnego środowiska.

Krótka historia sprzętu do nurkowania

Ludzie od niepamiętnych czasów eksplorowali podwodny świat. Istnieją wiarygodne źródła wskazujące, że już przed naszą erą człowiek zanurzał się pod wodę w poszukiwaniu żywności, w którą obfitowały zbiorniki wodne. Mało tego, są wiarygodne dowody na to, że wykorzystywał w tym celu prymitywny sprzęt do nurkowania, przypominający nieco dzisiejszą butlę nurkową. Świadczą o tym odnalezione płaskorzeźby pochodzące z roku 885 p.n.e, na których uwieczniono postać człowieka zanurzającego się pod wodę z czymś w rodzaju aparatu tlenowego. Jednak zanim zaczęto używać zaawansowanego sprzętu do nurkowania musiało upłynąć kilka wieków.

Dzwon nurkowy

Z notatek greckiego filozofa Arystotelesa możemy się dowiedzieć, że nurkowanie nie było czymś niezwykłym w tym czasie. Co prawda w dalszym ciągu człowiek wciąż nie był wyposażony w sprzęt do nurkowania, ale używał dość prymitywnych urządzeń pozwalających mu przebywać pod wodą. Okazuje się, że w celu zanurzania się używano dzwonu nurkowego, prostego w budowie sprzętu, który pozwalał na krótką podróż pod wodę. Wykorzystywano to urządzenie głownie do celów militarnych. Jak pisał Arystoteles, Aleksander Wielki taki sprzęt stosował podczas oblężenia Tyru.

Aparat tlenowy

Największym problemem, z którym próbowali sobie poradzić wynalazcy, było wydłużenie czasu przebywania pod wodą i sprawnej wymiany gazowej. Wykorzystywanie do nurkowania łodyg trzciny pozwalało co prawda na długotrwałe zanurzenie, ale im głębiej człowiek schodził pod wodę, tym większe było ciśnienie, które uniemożliwiało swobodne oddychanie przez łodygę. Problem ten próbował rozwiązać Leonardo da Vinci, który w 1500 roku przedstawił futurystyczny projekt sprzętu do nurkowania. W jego skład wchodził aparat tlenowy i kombinezon. Nie ma jednak wiarygodnych dowodów na to, że kiedykolwiek powstał prototyp tego sprzętu.

Niezależny aparat oddechowy

Nie ulega wątpliwości, że projekty włoskiego matematyka i fizyka Giovanniego Alfonzo Borelliego miały kluczowy wpływ na zbudowanie sprzętu do nurkowania. Zaprojektował on niezależny aparat oddechowy w postaci worka wypełnionego mieszanką gazów, mających na celu sprawną wymianę gazową. Wykorzystał do tego celu budowę pęcherza pławnego ryb, który zmienia swoją objętość pod wpływem ciśnienia. I choć projekt ten nie miał szans realizacji, to przyczynił się do dalszych prac nad niezależnym sprzętem do nurkowania, a Borelliego uważa się po dziś za natchnionego twórcę, z którego projektów korzystały kolejne pokolenia wynalazców.

Kombinezon nurkowy

Pierwsze kombinezony do nurkowania pojawiły się w XVIII wieku. Były wykonane w całości z usztywnionej, świńskiej skóry, do której dołączano długie rury ułatwiające wymianę gazową. Ten prymitywny sprzęt do nurkowania pozwalał znacząco wydłużyć czas przebywania pod wodą. Wkrótce skórzany hełm zastąpiono miedzianym, co pozwoliło na schodzenie na coraz większe głębokości bez obawy o zwiększające się ciśnienie, którego najbardziej się obawiano. Sprzęt był jednak ciężki i mało wygodny, więc wciąż trwały pracę nad jego modernizacją. Do kombinezonu coraz to dodawano nowe rozwiązania, które ostatecznie zaowocowały opatentowaniem w 1837 roku stroju do nurkowania klasycznego, który przez długie lata służył ówczesnym płetwonurkom.

Nowoczesny sprzęt do nurkowania

Od momentu skonstruowania w 1942 roku aparatu tlenowego z reduktorem powietrza nurkowanie zaczęło się intensywnie rozwijać. Stopniowo zwiększająca się dostępność sprzętu do nurkowania pozwoliła eksplorować podwodny świat coraz to większej rzeszy miłośników nurkowania. Dzisiaj każdy z nas może zobaczyć podwodny świat. Wystarczy przejść odpowiednie szkolenie, zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt do nurkowania i do woli możemy oglądać to, co kryje się pod powierzchnią wody.

Related