Akcesoria narciarskie

Szaleństwo na stoku sprawia przyjemność tylko wtedy, gdy jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Odpowiednio dobrany sprzęt i akcesoria narciarskie pozwolą, by beztrosko spędzić na stoku nawet cały dzień.

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Oczywiście inaczej należy przygotować się do krótkiego wypadu na narty podczas weekendu, a inaczej na spędzenie kilkudniowego urlopu. W obu przypadkach najważniejszą rolę odgrywa sprzęt i akcesoria narciarskie. Ich przeglądu należy dokonać przed sezonem, będzie wtedy jeszcze czas, by naostrzyć i nasmarować narty, uzupełnić brakujące elementy.

Podstawą oczywiście są narty, kijki, buty oraz strój narciarski. Należy dobierać je do wzrostu i sylwetki oraz rozmiaru stopy. Starannie dobrane zapewnią komfort podczas całego pobytu na stoku. Wybierając odzież trzeba zwrócić uwagę, by została wykonana z materiałów oddychających i wodoodpornych, a zamki były zabezpieczone pasem przeciwśnieżnym.

Niezbędne akcesoria narciarskie

Równie ważne jak sprzęt, są akcesoria narciarskie. Przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo na stoku i komfort jazdy. Najważniejsze z nich to:

– kask,
– gogle,
– rękawice.

O wypadki na stoku nie jest trudno, dlatego narciarze dbający o swoje bezpieczeństwo jeżdżą w kaskach, które skutecznie chronią głowę przed urazami. Uderzenie głową w twarde podłoże może spowodować wstrząs mózgu, a nawet pęknięcie podstawy czaszki. Zwykła czapka zimowa przed tym nie uchroni. Kask powinien być dobrze dopasowany, posiadać wkładkę chroniącą głowę przed uciskiem. Kask chroni także przed wiatrem, zimnem i opadami, dlatego wystarczy włożyć pod niego tylko cienką kominiarkę.

Na stoku jeździmy w różnych warunkach, czasami przy ślicznie świecącym słońcu, czasami przy padającym śniegu. W obu przypadkach widoczność może być utrudniona, dlatego zaopatrzyć się w narciarskie gogle. Skutecznie uchronią przed oślepiającym śniegiem i szkodliwymi promieniami UV. D wyboru są gogle ze szkłami uniwersalnymi lub znacznie droższe ze szkłami wymiennymi, które możemy dopasować do pory dnia i stopnia nasłonecznienia.

Rękawice narciarskie zapewniają nie tylko ochronę przed zimnem i przemoczeniem, ale także znacznie pewniejszy uchwyt kijków, co znacznie ułatwia manewrowanie nimi podczas zjazdu. Rękawiczki powinny mieć także termowentylację, dzięki temu nawet po wielu godzinach spędzonych na stoku dłonie nie będą spocone.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Wśród akcesoriów narciarskich powinien znaleźć się także pokrowiec na narty oraz plecak na buty. Chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapewniają łatwiejszy transport na stok, zwłaszcza wtedy, gdy jest on oddalony od miejsca noclegowego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie akcesoria do ozdabiania paznokci.

Related