Dlaczego palnik gaśnie po puszczeniu pokrętła?

 

Kuchenka gazowa od dawien dawna była wykorzystywana podczas gotowania. Niegdyś był to niezbędny element kuchni, bez którego nikt nie wyobrażał sobie życia. Z czasem kuchenki gazowe zaczęły być wypierane przez płyty indukcyjne jednak mimo tego dalej znajdują się w wielu domach i jak to sprzęty – lubią się psuć. Czasem zdarza się, że kuchenka ma problemy z palnikiem gazowym. Dlaczego palnik gaśnie po puszczeniu pokrętła? Co się mogło z nim stać? Odpowiedź poniżej!

Gaśnięcie palnika po puszczeniu pokrętła – przyczyny

 

Pewnie wiele osób korzystających na co dzień z kuchenki gazowej miało nieprzyjemną sytuację w której palnik gasnął po puszczeniu pokrętła kuchenki. Bardzo prawdopodobna jest wada iskrownika kuchenki, która jest dość błahym powodem. Do wywołania ognia potrzebna jest iskra, którą dostarcza właśnie iskrownik. Gdy jest zepsuty/nie pracuje nie ma iskry, więc palnik po prostu znajduje się w zgaszonej formie. W takim wypadku wystarczy jedynie wykręcić iskrownik i zamontować nowy. Rozwiązaniem chwilowym i prowizorycznym jest zapalenie palnika przykładowo zapałką. Bardziej skomplikowanym problemem jest uszkodzenie termopary w kuchence. Chroni ona przed wydostawaniem się gazu z kuchenki do innych pomieszczeń. Jeżeli jej ciągłość została przerwana bądź nie pracuje ona poprawnie dopływ gazu do palnika jest po prostu przerwany przez co palnik gaśnie po puszczeniu pokrętła.

 

Innym, poważniejszym problemem może być uszkodzenie zaworu gazu, który otwiera i zamyka się na magnes. Wtedy gaz nie dopływa do palnika w odpowiednim momencie. Aby temu zaradzić niestety trzeba wymienić cały zawór gazowy na nowy co bywa bardziej czasochłonne i niekiedy wymaga wezwania profesjonalisty.

 

Podsumowanie

 

Z gazem nie ma żartów! Dlatego kiedy nie jest się pewnym co jest przyczyną awarii gaśnięcia palnika po puszczeniu pokrętła lepiej nie szukać rozwiązania na własną rękę lecz powinno się zatrudnić do tego profesjonalistę, który z pewnością pomoże i naprawi kuchenkę gazową.

Related