Ekologia stała się nieodłącznym elementem naszego życia – w celu polepszenia naszej egzystencji konieczne jest zapobieganie zaśmiecaniu najbliższej okolicy, uświadamianie naszych dzieci, jakie konsekwencje niesie za sobą nieodpowiednie gospodarowanie odpadami.
O ekologii mówi się również w kontekście naszych domów czy mieszkań. Okazuje się bowiem, że już najmniejsze działania zmierzające do zmniejszenia ilości śmieci mogą zmienić nasze życie. W szkołach coraz więcej mówi się tym, jak istotne jest nasze działanie względem ochrony środowiska. Co my sami możemy zrobić w tym kierunku?
Na wielu osiedlach mieszkaniowych spółdzielnie wprowadziły możliwość segregowania śmieci. Takie rozwiązanie jest obowiązkowe dla mieszkańców domów jednorodzinnych. W przypadku mieszkańców bloków sami decydują oni, czy odpady plastikowe czy makulatura trafią do odpowiednich pojemników. Rosnąca świadomość Polaków sprawia jednak, że odzyskiwanie materiałów do recyklingu jest coraz większe.
Jakie rozwiązania możemy wprowadzić we własnym domu?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
bez wątpienia jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Są one tworzone przed duże firmy specjalizujące się w tworzeniu oczyszczalni ścieków przemysłowych, zbiorników magazynowych dla firm i wielu innych. Zasada ich działania opiera się na wielokrotnej filtracji zanieczyszczeń i odprowadzania do gleby znacznie mniejszej ilości toksycznych związków. Takie przydomowe oczyszczalnie świetnie sprawdzają się w domkach położonych w górach, ale też domach jednorodzinnych na terenach nieuzbrojonych. Ich funkcjonalne działanie zapewniane jest kiedy w domu zamieszkuje od 4 do 6 osób.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są niezwykle łatwe w obsłudze i konserwacji – wystarczy do tego kilkanaście minut tygodniowo.