Trawy ozdobne – sadzonki, które podniosą estetykę w każdym ogrodzie!

Lubicie modne kompozycje zieleni w swoich ogrodach? By osiągnąć ciekawą mieszankę, warto mieszać okazy typowo dekoracyjne oraz trawy ozdobne. Sadzonki tego typu stanowią doskonałe uzupełnienie stylowych skalniaków i rabat, świetnie komponują się zarówno z drzewami oraz krzewami liściastymi i iglastymi. Oto kilka słów o sadzonkach traw ogrodowych od specjalisty z serwisu OgrodowyMlyn.pl.

 

Trawy ozdobne – sadzonki o zróżnicowanej charakterystyce

 

Trawy ogrodowe mogą kojarzyć się z tą zieloną murawą, swoistym pokryciem wolnej przestrzeni wokół domu, którą nieustannie trzeba przycinać. Jednak zupełnie inną kategorią są trawy ozdobne (www.ogrodowymlyn.pl/21-trawy-ozdobne-sadzonki ). Sadzonki tego typu to rosnące w naturze, dzikie i okazałe gatunki, które zupełnie nie przypominają zwykłej murawy. Przywołują na myśl tereny niezurbanizowane, pola i tereny leśne, najczęściej podmokłe, tajemnicze i nietknięte ludzką stopą. Czerpanie inspiracji z takich krajobrazów i przenoszenie ich do projektów zieleni dla domów jednorodzinnych bardzo spopularyzowała trawy ozdobne. Sadzonki te stały się bestsellerem ostatnich kilku lat.

 

Trawy ogrodowe ozdobne dedykowane są do ogrodów w stylizacjach naturalistycznych, gdzie celowo che osiągnąć się efekt nieładu i dzikości – przestrzeń jawi się w taki sposób, że to natura bierze sprawy w swoje ręce. Sadzonki traw ozdobnych doskonale prezentują się też w ogrodach typu modern, gdzie stosowane są jako solitery lub okazałe szpalery, ładnie zestawiane np. z elementami drewnianymi czy z kamienia.

 

Trawy ozdobne – sadzonki: jak zaplanować?

 

Wybierzmy miejsca, które chcemy zagospodarować w trawy ozdobne. Sadzonki muszą być dobrane rozmiarami i charakterystyką do miejsca, gdzie będą rosły. Warto znać charakterystykę gleby oraz nasłonecznienia, dopiero później wybrać odpowiadające naszym gustom ozdobne trawy. Zaskoczyć może między innymi to, że trawy ozdobne także kwitną, mają różnokolorowe liście oraz bardzo dekoracyjne wiechy. W zależności od wybranego gatunku trawy możemy więc dość precyzyjnie dobrać ją do danej kompozycji, np. rabaty czy skalniaka.

 

Jeśli celujemy w niskie trawy ozdobne, sadzonki odpowiednie dla takich zastosowań to np. kostrzewy i turzyce. To ozdobne trawy o kępiastym, gęstym pokroju, ładnie wypełniają przestrzeń i są doskonałym dodatkiem. Jeśli zaś interesują nas wysokie trawy ozdobne, warto zwrócić swoją uwagę na niezwykle dekoracyjne gatunki, takie jak miskanty i trzcinniki. Sadzonki te mają naturalistyczny, dziki wygląd, rodem znad jezior i stawów. To interesujący element ogrodowego krajobrazu. Warto jednakże pamiętać, że niektóre sadzonki traw ozdobnych, jak np. miskant chiński, potrafią dorastać do kilku metrów, więc trzeba zapewnić im odpowiednie miejsce, nie kolidujące z innymi nasadzeniami czy też małą architekturą w ogrodzie.

Related