Zabawki ekologiczne święcą triumfy na polskim rynku zabawek. Są bezpieczne, ciekawe, trwałe – spełniają najważniejsze zagadnienia związane z produktami przeznaczonymi dla dzieci. W Polsce ich wyrobem zajmuje się kilka firm, zazwyczaj są to firmy rodzinne. Co wato wiedzieć o tego typu produktach?
Drewno – materiał trwały i odporny na uszkodzenia
Wykorzystanie drewna do tworzenia zabawek ekologicznych jest niezwykle zasadne. Tworzywo to jest odporne na uszkodzenia, zarysowania, działanie wody, zabrudzenia. Drewno jest bezpieczne w użytkowaniu: nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Drewno dobierane jest na podstawie jego wyglądu i jakości: eliminuje się kawałki drewna ze skazami, sękami, nierównościami. Producenci dbają również o to, aby drewno było pomalowane bezpiecznymi, ekologicznymi farbami. Całość zabezpiecza się bezbarwnym lakierem. Zabawki nierzadko mają także spiłowane kanty, aby nie stanowiły zagrożenia dla dziecka.
Gdzie sprawdzają się zabawki ekologiczne?
Bez wątpienia zabawki ekologiczne tworzone są przede wszystkim z myślą o indywidualnych klientach. W tym celu producenci oferują swoje wyroby w firmowych sklepach, sklepach internetowych. Kolejnym odbiorcą są bez wątpienia przedszkola i inne placówki nauczania. Zabawki drewniane, ze względu na swoją trwałość, są tam niezwykle cenione. Zabawki drewniane kupowane są także dla placówek wychowawczych, np. domów dziecka.
Zabawkami ekologicznymi bawią się również dzieci należące do poradni psychologiczno-pedagogicznych. W ich przypadku specjaliści wykorzystują ten rodzaj zabawek przede wszystkim do określania dysfunkcji w rozwoju manualnym czy psychologicznym. Zabawki edukacyjne stosowane w przychodniach dziecięcych to przede wszystkim klocki, układanki, tablice do rysowania, koraliki do nawlekania, zabawki zręcznościowe.