Zamek w Niedzicy

Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych całych Pienin. Zamek w Niedzicy powstał, by bronić granicy polsko- węgierskiej, która niegdyś biegła doliną Dunajca.

Zamek w cudownej okolicy

Zamek w Niedzicy był siedzibą władców okolicznych ziem i to właśnie w nim ważyły się losy mieszkańców. Przez wieki zamieszkiwały go rody, które miały decydujący głos, który wpływał na to co się dzieje na okolicznych ziemiach.

Zamek w Nidzicy – budowa

Najstarsza XIV wieczna część to gotycki zamek górny. Na przełomie XVI i XVII wieku zamek został rozbudowany, powstał wtedy zamek dolny charakterystyczny dla renesansowej architektury.

Zarządzanie zamkiem

Twierdzą władały następujące rody:

  • Berzeviczowie, przez których zamek został wybudowany,
  • Zapolyowie,
  • Łascy,
  • Horvathowie,
  • Salomonowie, którzy władali nim jako ostatni do 1945 roku.

Zwiedzanie zamku

Obecnie w zamku znajduje się muzeum, które jest udostępnione dla zwiedzających. Z zamkiem jest związanych wiele historii, a najbardziej intrygująca jest legenda o testamencie Inków i ich skarbie. Zamek w Niedzicy to zdecydowanie jeden z najciekawszych zabytków w południowej Polsce.

Noclegi w Pieninach? Tylko w Pod Lisem!

Jeżeli szukasz noclegów w Pieninach, zapraszamy do pensjonatu Pod Lisem znajdującego się w Szczawnicy. Gwarantowana miła atmosfera, pyszne regionalne posiłki oraz konkurencyjne ceny  – wypoczynek w Szczawnicy 

Next article

Jachranka zimą

Related