Drukowanie przestrzenne

Drukarka jest dziś bardzo powszechnym sprzętem, który możemy znaleźć w wielu domach. Toner do drukarki, a także sam sprzęt nie jest już kosmicznym wydatkiem.
Technologie używane do drukowania są coraz bardziej ulepszane. Kiedyś drukowaliśmy za pomocą drukarek igłowych. Dziś są one używane raczej już tylko w firmach do drukowania faktur na papierze samokopiującym. Później przyszła era drukarek atramentowych. Jakość wydruku stała się dużo lepsza. Zaczęliśmy drukować zdjęcia, obrazki, także te w wysokiej rozdzielności. Drukarki atramentowe są jednak powoli zastępowane laserowymi. Drukowanie stało się ekonomiczniejsze. Kolejne ulepszenia w drukarkach sprawiają, że można uzyskać wydruk coraz lepszej jakości w domowych warunkach. Także toner do drukarki jest dziś bardziej wydajny i ma więcej możliwości.

Przyszłość drukowania

Niedawno pojawiła się jednak jeszcze jedna możliwość, która może przyćmić wszystkie poprzednie sposoby drukowania. Mowa o drukowaniu przestrzennym, czyli w technologii 3D. Drukarki 3D są dziś wykorzystywane głównie w przemyśle, ale już dzisiaj można sobie pozwolić na zakup takiej drukarki do domu, choć jest to na razie dość kosztowne.

Zastosowania drukarki 3D

Podczas, gdy za pomocą drukarki atramentowej lub laserowej mogliśmy stworzyć kartki z tekstem, za pomocą drukarki 3D można stworzyć przedmioty. Są to różne produkty z tworzywa sztucznego albo innych topliwych materiałów (na przykład metalu lub czekolady). W przemyśle za pomocą drukarki przestrzennej drukowane są także prototypy i formy.

Materiały do drukowania przestrzennego

Rodzaj materiałów, jaki jest stosowany w drukarkach przestrzennych zależy przede wszystkim od tego, czy mówimy o drukarce domowej czy o tych, z których korzysta przemysł. W domowych drukarkach, które można zakupić już za kilka tysięcy materiałem są zazwyczaj tworzywa sztuczne. Przykłady to: nylon, PVA, ABS, PLA, a także Laywood i Laybrick. Laywood jest materiałem drewnopodobnym, to właściwie kompozyt plastiku i drewna. Natomiast Laybrick jest kompozytem plastiku i gipsu.
W drukarkach przemysłowych stosowane są inne rodzaje materiału. Jest to żywica, guma, czekolada, metal, papier lub nawet beton. Obecnie naukowcy pracują także nad takim udoskonaleniem drukarek przestrzennych, aby mogły one drukować z grafenu.

Ceny domowych drukarek przestrzennych z każdym rokiem stają się coraz niższe i bardzo możliwe, że już niedługo nie będziemy zastanawiać się, jaki toner do drukarki wybrać, ale raczej na jaki Laywood najlepiej się zdecydować.

Related

Czy łatwo będzie namówić przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadzić audyt ISO 45001? Niby nie powinno...