Jak działa drukarka laserowa?

Drukarka laserowa staje się coraz popularniejszym sprzętem w naszych domach. W większości z nich zastąpiła ona drukarkę atramentową. Korzystamy z niej zatem na co dzień. Jest to stosunkowo tania i bardzo szybka metoda na wydrukowanie dowolnego tekstu lub obrazu w warunkach domowych. Toner do drukarki może wystarczyć na wydrukowanie wielu tysięcy stron. W jaki sposób działa drukarka laserowa?

Etapy drukowania

Najprościej mówiąc: za drukowanie odpowiedzialny jest toner do drukarki umieszczony w odpowiednim mechanizmie. Drukarka umieszcza cząstki tonera w odpowiednich miejscach na papierze (ewentualnie na innej powierzchni, którą chcemy zadrukować). Działanie drukarki możemy podzielić na kilka etapów.

Przygotowanie wałka

Po pierwsze: przygotowanie wałka. Przyrząd ten jest pokryty światłoczułym materiałem. Często jest to selen, krzem lub OPC (organic photoconducting cartridge). Jest on elektryzowany.

Naświetlanie

Następnie następuje naświetlanie wałka za pomocą światła lasera lub linijki diodowej LED. Miejsca, którą są na wałku naświetlone tracą swój ładunek elektryczny. Naświetlanie może odbywać się na dwa sposoby. W przypadku drukarek typu write-black naświetlane zostają te miejsca, które odpowiadają takim punktom, które mają być zadrukowane. Pozwala to na uzyskanie głębszej czerni. Natomiast w drukarkach write-white naświetlane zostają takie miejsce, które mają pozostać niezadrukowane. Dzięki takiej technice, możemy dokładniej wydrukować detale.

Wywołanie

Kolejny etap drukowania to wywołanie. toner do drukarki jest przenoszony z magnetycznego wałka wywoływaczki na wałek światłoczuły.

Przenoszenie

Toner do drukarki, który znalazł się na wałku jest w tym etapie przenoszony na papier. Odbywa się to poprzez dotyk, a proces często wspomagany jest elektryzowaniem ładunkiem przeciwnego znaku elektrodą, która znajduje się pod papierem.

Utrwalanie

Na tym etapie kartka papieru przechodzi między rozgrzanymi wałkami. Toner wówczas stapia się i jest wprasowywany w kartkę.

Czyszczenie

Po tym etapie wałek światłoczuły jest zobojętniany oraz czyszczony. Pozostało na nim bowiem trochę tonera, który nie przeszedł na papier.

Więcej na temat tworzenia obrazu

Jak to się dzieje, że drukarka może odtworzyć obraz, który mamy zapisany na komputerze? Dostarcza on do niej dane w zrozumiałym przez nią formacie, który czasem jest określany także jako język opisu strony. Dane te przetwarzane są przez procesor obrazu rastrowego, czyli RIP. Moduluje on wiązkę światła generowaną przez laser lub zespół laserowych diod świecących. Światło jest kierowane na bębny i powoduje zmianę właściwości fotoelektrycznych powierzchni. Właśnie dzięki temu jest możliwe nanoszenie obrazu na bęben. W całym tym procesie uczestniczy także developer, czyli drobno zmielony ferromagnetyk, który znajduje się na wałku magnetycznym wywoływaczki. Dzięki niemu cząstki, jakie zawiera toner do drukarki są zbliżone do naelektryzowanego bębna światłoczułego.

Jeśli na co dzień korzystamy z drukarki laserowej, warto wiedzieć w jaki sposób ona działa.

Related

Czy łatwo będzie namówić przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadzić audyt ISO 45001? Niby nie powinno...