Nagrody dla siebie

Warto stawiać sobie konkretne i mierzalne cele. Prawie każdy z nas to robi. Niewielu ludzi pamięta jednak, aby po osiągniętym celu pogratulować sobie i nagrodzić się. Często nagroda, którą sobie wyznaczymy będzie nas od samego początku mobilizować do zrealizowania planów. Jakie nagrody możemy dawać sami sobie?

Codzienne przyjemności

Być może nasza codzienna praca jest bardzo wyczerpująca. Robimy jednak w niej wszystko, aby była wykonana jak najlepiej. Czerpiemy z tego satysfakcję i to także jest pewnego rodzaju nagroda. Warto jednak docenić się jeszcze w jakiś sposób.
Za dzień uczciwej, solidnej pracy możemy nagrodzić się drobną przyjemnością, którą bardzo lubimy. Znajdźmy pół godziny na poczytanie ciekawej książki czy wybierzmy się na pyszną kolację. Myśl o ulubionej czynności, jakiej oddamy się wieczorem, sprawi, że będziemy mieć więcej zapału i mobilizacji do pracy.
Szczególnie pomocne może to być kiedy pracujemy w domu. Wówczas samodzielnie wyznaczamy godziny pracy. Aby zmobilizować się do tego, żeby była wytężona, ustalmy, że do pewnej godziny intensywnie pracujemy, a po niej, w nagrodę, odpoczywamy.

Hotel SPA

Czasem zdarzają się także sukcesy, na które bardzo długo i ciężko pracowaliśmy. Latami oczekiwany awans, projekt, który przygotowywaliśmy kilka miesięcy czy skończenie pisania książki. Po takim czasie wytężonego wysiłku należy nam się odpoczynek.
hotel spa to dobre miejsce, aby spędzić tam trochę czasu tylko dla siebie. Sprzyja relaksowi, a przy okazji można zadbać o wygląd i kondycję ciała, które może być nieco przepracowane i zaniedbane.

Prezenty

W ramach nagrody za dobrze wykonaną pracę możemy także dawać sobie prezenty. Być może od dłuższego czasu marzymy o jakimś ubraniu czy sprzęcie. Jest jednak dość drogi i to powstrzymuje nas przed kupieniem go bez okazji.
Dobrym momentem, aby go sobie sprawić jest zakończenie jakiegoś trudnego zadania czy wytrwanie w postanowieniu przez dłuższy czas. Być może perspektywa, że po trzech miesiącach bez palenia papierosów kupimy sobie coś, o czym od dawna marzymy sprawi, że rzucimy palenie.

Komplementy

Na co dzień mogą nam zastąpić nagrody rzeczowe. W wyjątkowych sytuacjach powinny im towarzyszyć. Ilekroć uda nam się coś osiągnąć, gratulujmy sobie tego. Cieszmy się swoimi sukcesami i bądźmy z siebie dumni.
Łatwo zapominamy o radościach i wzniesieniach dnia codziennego. Dobrym sposobem, aby o nich nie zapomnieć jest założenie sobie zeszytu lub słoika, do którego będziemy wrzucać karteczki. W zeszycie lub na karteczkach zapisywać należy swoje osiągnięcia – zarówno te duże, jak i małe. W chwilach zwątpienia we własne możliwości można wracać do momentów utrwalonych na piśmie i odzyskać wiarę w siebie.

Nagrody naturalne

Oprócz nagród, które sobie kupimy czy sprawimy, warto zwracać też uwagę na nagrody będące naturalną konsekwencją naszych działań. Mogą być one dla nas świetnym motorem napędowym.
Jeśli poświęcamy wiele energii, czasu i pieniędzy na naukę języka, naszą nagrodą będzie to, że będziemy umieli się w nim porozumiewać. Zmuszając się do codziennego biegania – zyskamy szczupłą sylwetkę. Wiele działań, które wymagają od nas wzmożonego wysiłku lub wysokich pokładów motywacji prowadzi do dobrych, pożądanych skutków. Są to naturalne nagrody za nasz wysiłek.

Warto się nagradzać, aby głębiej poczuć radość z naszego sukcesu i dłużej się nim pocieszyć. Ponadto, nagrody działają bardzo mobilizująco. Dlatego dobrze jest ustalić sobie, w jaki sposób się nagrodzimy już na początku pewnego planu działania.

Related