Turystyczna historia Świnoujścia

Polskie wybrzeże już od bardzo dawna przyciąga niezliczone rzesze turystów. To jedna z naszych wielkich atrakcji, która rozsławiła nasz kraj na turystycznej arenie międzynarodowej – każdego roku nad polskie morze przybywają turyści z Europy i ze świata. Niemała w tym zasługa Świnoujścia – jednego z najwspanialszych nadmorskich kurortów. Położone na 44 wyspach miasto to prawdziwa perła w turystycznej koronie Polski, co do tego nie ma wątpliwości.

Świnoujście, choć wciąż pozostaje stosunkowo młodym miastem, cieszy się sławą wspaniałego kurortu już od dawna. Kwatery Świnoujście były rezerwowane już w czasach przedwojennych. Cofnijmy się nieco w czasie i przypomnijmy sobie kilka najważniejszych faktów z historii tego niezwykłego i urokliwego miejsca.

Historia Świnoujścia

Historia Świnoujścia rozpoczyna się w XVII i w XVIII wieku, w czasach wielkich wojen o dominację na Pomorzu. Na mocy układu zawartego w 1721 roku, Szczecin wraz z wyspami Wolin i Uznam znalazły się pod panowaniem pruskim. Klauzula zabraniała jednak budowy nowego portu i miasta. Szczecin był wówczas mocno ograniczany wysokim cłem, jakie nakładała Szwecja. Jedynym sposobem obejścia klauzuli była rozbudowa ujścia Świny, gdzie znajdowała się wówczas osada i przeprawa promowa, co pozwalało zakwalifikować to miejsce jako miasto i port. Po rozbudowie ujścia rzeki, Świna zaczęła odgrywać ważną rolę w żegludze.
W latach 1818 – 1824 trwała budowa falochronów, które wówczas były prawdziwym cudem techniki, a dziś stanowią obowiązkowy punkt wycieczek dla wszystkich osób, które rezerwują kwatery świnoujście. W 1854 roku rozpoczęto budowę latarni morskiej, która do dnia dzisiejszego pozostaje najwyższym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
Koniec historii Świnoujścia jako portu handlowego, datuje się na lata 1874 – 1880. Przyczyną była tu budowa Kanału Królewskiego, który znacząco skrócił drogę do Szczecina. W tym miejscu rozpoczyna się jednak turystyczna historia miasta, choć pierwszy Dom Zdrojowy, oferujący wspaniałe kwatery Świnoujście, powstał tu już w 1826 roku.
Od około 1890 roku zaczęto natrafiać tu na obfite złoża solankowe, co znacząco wypłynęło na rozwój miasta, już nie tylko jako kurortu, ale także jako uzdrowiska.
Turystyka miasta nieodłącznie związana jest z kwaterami Świnoujście już w 1939 roku działało tu 39 hoteli i ponad 100 pensjonatów. Dziś baza noclegowa jest tu niezwykle rozbudowana, oferując ekskluzywne apartamenty i wspaniałe pokoje widokowe. Turyści mogą wybierać spośród kwater Świnoujście w szerokim przedziale cenowym, co dodatkowo zachęca całe rodziny do spędzenia wakacji w tym niezwykle malowniczym miejscu.

Previous article

Szczawnica w pigułce

Next article

Nagrody dla siebie

Related