Nurkowanie w Indonezji

Indonezja plasuje się w światowej czołówce najlepszych miejsc nurkowych i snorkelowych na świecie.

Archipelag indonezyjski, niezwykle bogaty w różnorodną faunę i florę morską,   powszechnie uznany jest za jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania. W jego wodach, należących do Trójkąta Koralowego, znajduje się około 20% światowej rafy koralowej, ponad 3 tysiące rodzajów ryb, 600 gatunków koralowców, rowy oceaniczne, wzniesienia wulkaniczne oraz duża różnorodność zamieszkujących tu morskich stworów.

W przypadku chęci wzięcia udziału w wyprawie do Indonezji polecamy nurkowanie na Bali i Komodo http://sunsara.pl/indonezja-nurkowanie/

Godnych polecenia miejsc nurkowych jest w Indonezji tak wiele, że nie sposób opisać ich wszystkich, dlatego poniżej przedstawiamy tylko kilka najbardziej wyjątkowych.

Wyspy Raja Ampat – to archipelag wysp należących do prowincji Papui Zachodniej i prawdziwy podwodny Eden. Porośnięte gęstym tropikalnym lasem wysepki z białymi plażami zanurzone są w krystalicznie czystych wodach o turkusowym kolorze, w których  zobaczyć można m.in. niezwykle rzadkiego „spacerującego” rekina, karłowate koniki morskie, kolorowe papugoryby, liczne manty i żółwie oraz trzy czwarte wszystkich znanych koralowców. Dodatkowym atutem tego miejsca jest to, że nadal można się tu poczuć się jak prawdziwy pionier – ma się wrażenie, ze nikt wcześniej tu nie nurkował. UNESCO uznało wyspy za jedno z najlepszych miejsc nurkowych na świecie.

Park Narodowy Komodo – miejsce znane przede wszystkim z zamieszkujących je największych jaszczurek na świecie – smoków z Komodo, słynie także z bogatego i różnorodnego życia morskiego. Najpiękniejsze rafy koralowe znajdują się u północno-wschodnich wybrzeży wyspy, gdzie ponadto spotkać można rekiny wielorybie, kaszaloty, delfiny, wieloryby błękitne oraz zagrożone wymarciem krowy morskie.

Sulawesi – mieszczący się niemalże w samym sercu Trójkąta Koralowego – Morski PN Bunaken oferuje nurkom 390 gatunków koralowców, a także szeroką gamę kolorowych ryb, mięczaków oraz morskich gadów i ssaków. Ponadto park ten przoduje pod względem różnorodności tropikalnych ekosystemów, obejmującej np. wodorosty, trawę morską czy rafę koralową.

Wyspy Banda – grupa dziesięciu niewielkich, wulkanicznych wysepek na morzu o tej samej nazwie, należących do archipelagu Moluki. Z uwagi na niezwykłą różnorodność podwodnych mieszkańców, dużych i małych, posiadają reputacje jednego z najlepszych regionów nurkowych na świecie. Zobaczyć tu można m.in. piękne i zdrowe rafy koralowe oraz różne rodzaje wielorybów i delfinów.

Zatoka Cenderawasih  – zatoka Pacyfiku, leżąca w północnej części Papui Zachodniej i Papui Nowej Gwinei, oferuje niezapomniane nury z licznymi tu rekinami wielorybimi oraz kilka zatopionych wraków z czasów II wojny światowej.

Wśród innych, równie godnych polecenia miejsc, wyróżnić można Bali, Darawan, Selayar, Pulau Weh oraz Zatokę Triton.

Related