Orientalna sosna bonsai w domu – gotowa czy z nasionka?

Rośliny stanowią piękną dekorację wnętrz. Do wyboru są różnorodne gatunki, w tym także sosna miniaturowa, z której przygotowuje się efektowne bonsai. Jak wprowadzić sosnę bonsai do swojego domu? Podpowiadamy!

Sosna bonsai jako dekoracja domu

Bonsai jako tradycyjna japońska sztuka uprawy i formowania drzew jest znana już od wieków. Teraz jest popularna na całym świecie, a miniaturki bonsai spotykane są również w Polsce.

Wśród często wybieranych gatunków roślin do wykonania bonsai znajduje się sosna. Często jest to sosna drobnokwiatowa, która wywodzi się z Azji, ale również można wykorzystać inne jej odmiany.

Formowana sosna bonsai wspaniale sprawdza się jako dekoracja domu, na przykład ustawiona na stole, komodzie albo na parapecie. Może być uroczym dopełnieniem każdego wnętrza – współczesnego i tradycyjnego.

Gotowe bonsai z sosny w donicy

Do domów bardzo często wybierane są gotowe sosny bonsai w donicy. Można kupić je w różnorodnych formach – rozłożyste, pochylone, regularne czy nieregularne.

Sprzedawcy oferują sosny tego typu w różnych wielkościach, dlatego można zdecydować się na mniejszy wariant, który będzie wymagać docinania, ale również od razu kupić w pełni ukształtowaną roślinę.

Producenci sosny bonsai oferują ją także w wariantach outdoor, czyli przeznaczonych na dwór. Można sadzić je w gruncie lub w dużych donicach, by wprowadzić do ogrodu orientalny styl. Dostępne są nawet kilkunastoletnie okazy, które osiągają spore wymiary.

Uprawa sosny bonsai z nasionka

Drugim rozwiązaniem jest sosna bonsai uprawiana z nasionka. W sprzedaży można znaleźć specjalne zestawy przeznaczone do uprawy, które również mogą być udanym pomysłem na prezent.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że uprawa sosny bonsai z nasionka jest czasochłonna i żeby uzyskać uformowane drzewko, trzeba poczekać nawet kilka lat. Z tego względu nie będzie to najlepszy wybór dla osób mniej cierpliwych, które chciałyby od razu cieszyć się z pięknej dekoracji.

Istnieje również ryzyko, że roślina z nasionka nie wyrośnie albo w trakcie uprawy zacznie powodować problemy i w konsekwencji nie uda się uzyskać oczekiwanego efektu.

Sztuczne drzewko bonsai – wygodna alternatywa

Warto też wskazać, że w sprzedaży można znaleźć sztuczne drzewka bonsai. Jest to alternatywa dla żywej rośliny, ponieważ nie wymaga ona żadnej pielęgnacji – podlewania, przycinania.

Sztuczne drzewka bonsai z sosny można zakupić w wielu wariantach, na przykład można zdecydować się na miniaturowe odmiany, ale również kupić drzewko o sporych wymiarach.

Najczęściej oferowane są one w dekoracyjnych donicach, dlatego można od razu ustawić je we wnętrzu, by uzyskać piękną ozdobę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.

Related