Spray na gardło – skuteczne leczenie

Ból gardła najczęściej dokucza w okresie jesienno – zimowym, cechującym się zwiększoną zachorowalnością na infekcje dróg oddechowych. Ale nie tylko – może on wynikać z nadmiernego przeciążenia czy przesuszenia gardła, np. podczas stosowania klimatyzacji czy centralnego ogrzewania. Bez względu na przyczynę, najskuteczniejszą formą terapii jest spray na gardło.

Siła naturalnych substancji

Najczęstszymi składnikami czynnymi sprayu na gardło są wyciągi roślinne. Zioła działają osłonowo, nawilżająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne lub przeciwwirusowo. Szałwia, nagietek, rokitnik, tymianek, aloes doskonale chronią błony śluzowe gardła przed podrażnieniami i wnikaniem drobnoustrojów.

Podobne działanie wykazują olejki eteryczne, miód czy propolis. Niekiedy stosowane jest srebro koloidalne lub jony złota, które znane są z silnego działania osłonowego i odkażającego.

Najsilniejsze działanie – leki przeciwbólowe

Gdy dokucza silny ból i infekcja gardła, najlepszym wyborem jest spray na gardło z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Lidokaina, chlorheksydyna, benzydamina oraz flurbiprofen to silnie działające leki przeciwbólowe, które natychmiast po zaaplikowaniu przynoszą ulgę od bólu na kilka godzin.

Tego typu leki hamują także rozwój infekcji, odkażając gardło oraz powlekając je ochronną warstwą, przez którą nie przenikają drobnoustroje. Substancje te cechują się bardzo dobrym wchłanianiem i osiąganiem wysokich stężeń dokładnie tam, gdzie rozwija się infekcja.

Kiedy stosować spray na gardło?

Spray do gardła z naturalnymi substancjami ziołowymi i nawilżającymi zalecany jest do codziennego stosowania. Doskonale nawilża przesuszone gardło u osób nadmiernie eksponujących głos (np. u lektorów czy nauczycieli), u osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Przy bólu gardła i kaszlu warto sięgnąć po silniejszy lek. Zastosowanie sprayu na gardło szybko łagodzi uciążliwy ból i skraca czas infekcji gardła. Taki spray należy stosować co 3 – 6 godzin, a jeśli w ciągu 3 dni objawy nie ustąpią, warto konsultować się z lekarzem.

Do przygotowania artykułu wykorzystano materiały dostarczone przez firmę Tactica – producenta sprayu na gardło Gardimax

Related