Ubezpieczenie OC – co musi wiedzieć każdy kierowca?

Do stałych kosztów ponoszonych przez właścicieli pojazdów mechanicznych zaliczamy coroczne kupno ubezpieczenia. Czym charakteryzuje się ubezpieczenie OC – najważniejsza polisa, którą musi wykupić każdy kierowca? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC gwarancją ochrony

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Do jego corocznego zakupu prawnie zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, nawet nieużywanego. Twoja polisa chroni przede wszystkim osoby, które mogłyby zostać poszkodowane przez Ciebie w wyniku kolizji. Dzięki środkom z funduszu ubezpieczyciela poszkodowany otrzyma środki na pokrycie kosztów naprawy albo leczenie.

Bezszkodowa jazda sposobem na oszczędność

Koszty ubezpieczenia samochodu są stosunkowo wysokie. Ostrożni kierowcy mogą liczyć na rosnące zniżki, które znacząco obniżają wysokość składki. Zniżki na OC przyznawane są na podstawie systemu bonus-malus. Przeważnie za cały rok bezszkodowej jazdy dany kierowca otrzymuje ulgę na poziomie 10%. Spowodowanie kolizji oznacza utratę rabatów.  Co ciekawe, w niektórych przypadkach można skorzystać ze zniżek wypracowanych przez męża lub żonę.

Kary za brak ubezpieczenia OC

Warto mieć świadomość, że nawet krótka przerwa między polisami OC jest podstawą do nałożenia przez UFG kar finansowych na kierowcę. Wysokość kar obowiązujących w danym roku uzależniona jest przede wszystkim od wysokości pensji minimalnej oraz liczby dni bez ochrony. W tym roku zapominalscy kierowcy samochodów osobowych zapłacą 1200-6020 zł, ciężarówek 1810-9030 zł, a motocykli – 200-1000 zł. Koszty będą jeszcze większe, jeśli doprowadzimy w tym czasie do stłuczki.

Related