Codzienna higiena jamy ustnej – jak prawidłowo czyścić zęby?

Zdrowie naszych zębów oraz jamy ustnej powinno być dla nas priorytetem, szczególnie w czasach, kiedy próchnica uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a dotknięty jest nią co drugi Polak. Jak prawidłowo czyścić zęby? Jakie dodatkowe czynności sprawią, że będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas?

Z pewnością podstawą jest dobranie odpowiedniej szczoteczki i pasty. Szczoteczki dostępne są zazwyczaj w trzech różnorodnych twardościach: twarde, średnio twarde i miękkie. Dobór konkretnego modelu powinien być uzależniony przede wszystkim od wrażliwości naszych dziąseł. Warto spróbować korzystania z każdego rodzaju i wybrać taką szczoteczkę, która będzie skutecznie usuwać osad nazębny, ale i nie pokaleczy zębów.
Pamiętajmy, że szczoteczki powinniśmy zmieniać po ok. 3-5 miesiącach użytkowania. W tym czasie jej włoski rozchodzą się na boki i nie czyszczą zębów w takim samym stopniu, co nowe szczoteczki.

Jaka pasta?

Wybór pasty również nie jest oczywisty – producenci zapewniają nam szeroki wybór past zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podstawowym kryterium podczas wyboru powinien być oczywiście fluor, którego zadaniem jest wzmacnianie i chronienie szkliwa. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy wiele interesujących past, których próżno szukać w reklamach telewizyjnych. W ich składzie poza fluorem znajdziemy liczne naturalne składniki, takie jak wyciągi z ziół, roślin. Pasty mogą zawierać też naturalne glinki, które ścierają osad z zębów.

Warto w domowej kosmetyczce mieć także takie produkty jak nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Nici dentystyczne pomogą w usuwaniu resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo stosowanie płynów do płukania ust pozwala na zahamowanie rozwoju płytki nazębnej i skuteczne odświeżenie oddechu.
O prawidłowej higienie jamy ustnej czytaj więcej na stronie B-Med Katowice.

Related