Jednym z najbardziej widocznych oznak starzenia się organizmu są opadające powieki. Jest to zmiana, która nie tylko wizualnie może dodawać lat, a przede wszystkim wpływa na jakość widzenia. Z pomocą przychodzi wówczas medycyna estetyczna i zabieg plastyki powiek. Dowiedz się na czym polega sam zabieg i jak się do niego przygotować.
Blefaroplastyka – co to takiego?
Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek, to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wyglądu powiek. Zabieg może być przeprowadzany na górnych powiekach, dolnych powiekach lub na obu naraz.
Korekcja powiek jest wykonywana najczęściej ze względów estetycznych, aby zredukować opadanie powiek związane ze starzeniem się. Blefaroplastyka może również być przeprowadzana z powodów medycznych, na przykład w przypadku pacjentów, u których opadające powieki ograniczają pole widzenia.
W przypadku górnych powiek, chirurg usuwa nadmiar skóry, który może powodować utrudnione widzenie lub nadmiar tłuszczu, który może tworzyć efekt „worków” pod oczami w przypadku dolnych powiek.
Zabieg blefaroplastyki zazwyczaj przebiega pod znieczuleniem miejscowym, choć może być wymagane znieczulenie ogólne, w zależności od specyfiki przypadku. Po operacji, pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort oraz obrzęk w obszarze oczu, który powinien ustąpić po kilku dniach.
Dlaczego powieki opadają?
Głównym powodem tego, że powieki opadają są postępujące w organizmie procesy starzenia. Z wiekiem skóra traci elastyczność, a mięśnie, które podtrzymują powieki, stają się słabsze. Dodatkowo, długotrwałe narażenie na działanie promieni słonecznych oraz osobnicze uwarunkowania genetyczne mogą przyspieszać ten proces. Rzadziej, opadanie powiek może wynikać z niektórych chorób neurologicznych lub okulistycznych. Warto przy tym wyjaśnić czym jest ptoza (łac. ptosis). Ptoza jest to wada wynikająca z porażenia lub uszkodzenia mięśnia podtrzymującego powiekę, przez co ta opada ograniczając lub uniemożliwiając prawidłowe widzenie. Może być to wada rozwojowa występująca u dzieci lub towarzyszć takim schorzeniom jak miastenia, czy zespół Hornera.
Kiedy warto rozważyć plastykę powiek?
Jest wiele powodów, dla których pacjenci decydują się na blefaroplastykę. Najczęstszym wskazaniem jest chęć poprawy wyglądu. Opadające powieki mogą sprawić, że wyglądasz na starszego, zmęczonego lub smutnego. Wskazania do zabiegu plastyki powiek
- Poprawa widzenia – opadające powieki, mogą ograniczać pole widzenia, dlatego blefaroplastyka może pomóc przywróceniu stanu prawidłowego działania narządu wzroku.
- Poprawa wyglądu – plastyka powiek może pomóc w odmłodzeniu wyglądu oczu, zarówno górnej, jak i dolnej powieki oraz worków pod oczami poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Dodatkowym atutem jest lifting oka, redukcja zmarszczek i cieni pod oczami.
- Leczenie asymetrii – asymetria powiek, czyli nierówności położenia lub kształtu, może być korygowana za pomocą blefaroplastyki.
- Usuwanie kępek żółtych (tzw. żółtaki, łac. Xanthelasma Palpebrarum – żółtawe plamy grudkowe umiejscowione na powiekach, związane z gromadzeniem w tych miejscach cholesterolu.
Pamiętaj, że decyzja o przeprowadzeniu operacji powinna zawsze być podjęta po konsultacji z doświadczonym chirurgiem plastycznym. Lekarz oceni Twój stan zdrowia, oczekiwania i doradzi, czy blefaroplastyka jest dla Ciebie odpowiednim zabiegiem lub zaproponuje inne rozwiązanie.
Jak przygotować się do zabiegu plastyki powiek?
Przygotowanie do plastyki powiek należy rozpocząć od wybrania dobrej kliniki medycyny estetycznej, co jest gwarancją przestrzegania wszystkich procedur zabiegowych.
Podczas konsultacji doświadczony lekarz przeprowadzi dokładne badanie medyczne, które jest kwalifikacją do zabiegu. Dodatkowo należy wykonać badania krwi, ocenę stanu narządu wzroku i sprawdzić ogólny stan zdrowia.
Podczas wywiadu będziesz poproszony o wskazanie listy zażywanych leków i ewentualne odstawienie niektórych preparatów, które np. mogą zwiększyć ryzyko krwawienia, takich jak aspiryna.
Jak wygląda zabieg plastyki powiek i czy jest bezpieczny?
Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, który zwykle trwa od 1 do 3 godzin, w zależności od zakresu pracy. Zabieg zaczyna się od znieczulenia miejscowego, po którym lekarz wykonuje niewielkie nacięcia w naturalnych fałdach powiek. Następnie, chirurg delikatnie usuwa nadmiar skóry, tłuszczu i, w niektórych przypadkach, mięśni. Nacięcia są następnie zamykane za pomocą bardzo cienkich szwów.
Jak każda procedura medyczna, plastyka powiek niesie ze sobą pewne ryzyko, takie jak infekcje, blizny, czy wydłużenie okresu gojenia ran pooperacyjnych. Jednak, jeżeli zabieg jest przeprowadzany przez doświadczonego chirurga i jeśli pacjent przestrzega wszystkich zaleceń, ryzyko powikłań jest minimalne.
Jakie są zalecenia po zabiegu plastyki powiek?
Po zabiegu, lekarz dostarczy Ci szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji oczu. Możesz odczuwać pewien dyskomfort, obrzęk lub siniaki, które powinny ustąpić po kilku dniach. W ciągu pierwszych tygodni po operacji ważne jest unikanie intensywnych wysiłków fizycznych i narażenia oczu na słońce.
Po zabiegu plastyki powiek ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, aby zapewnić prawidłowe gojenie się i optymalne efekty.
Najważniejsze zalecenia po zabiegu.
- Odpoczynek – daj sobie czas na regenerację, unikaj intensywnego wysiłku fizycznego.
- Stosuj zimne okłady na obszar oczu, co może pomóc w zmniejszeniu obrzęków i siniaków. Zazwyczaj zaleca się stosowanie okładów przez 15 minut co godzinę w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu.
- Dbaj o higienę oka – lekarz przedstawi szczegółowe instrukcje dotyczące czyszczenia obszaru oka i stosowania maści antybiotykowej.
- Unikaj słońca – należy zrezygnować bezpośredniego kontaktu ze słońcem, szczególnie w okresie pooperacyjnym. Ekspozycja na słońce może prowadzić do powstawania blizn.
- Zrezygnuj z palenia tytoniu – ze względu na negatywny wpływ na proces gojenia.
Należy podkreślić, że ogólne zalecenia i szczegółowe instrukcje mogą się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Dlatego zawsze należy ściśle przestrzegać zaleceń swojego lekarza.
Więcej informacji z zakresu dermatologii, zabiegów medycyny estetycznej i zdrowego stylu życia znajdziesz na portalu Find my Beauty Expert.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami – napisz do nas.