Jak szukać efektywnie w internecie?

Internet jest niezwykle przydatnym narzędziem, jeśli chcemy znaleźć jakąś konkretną informację, obraz czy miejsce. Korzystamy w tym celu z wyszukiwarek. Działają one w specyficzny sposób. Warto wiedzieć w jaki, ponieważ dzięki temu wyniki naszego wyszukiwania będą znacznie efektywniejsze.

Pierwsze wyniki

Wyniki wyszukiwania, które widzimy zazwyczaj rozpoczynają się od stron, które wykupiły płatną reklamę. Nie zawsze muszą to być zatem najlepsze i najlepiej pasujące do naszego hasła witryny.

Krótko i na temat

Bardzo ważną zasadą, o której internauci czasem zapominają jest to, że wyszukiwarka to nie człowiek. Nie musimy więc do niej mówić pełnymi zdaniami, a nawet jest to niewskazane.
Właściciele stron internetowych pozycjonują je, wpisując odpowiednie hasła kluczowe. Wyszukując informacje także powinniśmy korzystać z takich haseł. Przykładowo: wpisanie „ hotel nad morzem konferencje” będzie znacznie bardziej efektywne niż „w których hotelach odbywają się konferencje na wybrzeżu”. Szukajmy treści jak najbardziej prostymi zdaniami.

Pliki PDF

Jeżeli chcemy znaleźć pliki w formacie PDF, zaznaczmy to także we wpisywanej w wyszukiwarkę frazie. Wówczas pierwsze wyniki, które otrzymamy będą zawierać pożądane przez nas pliki.

Kilka wyrazów

Jeśli wpisujemy bez cudzysłowu jakąś frazę, wyszukiwarka widzi ją jako kilka osobnych wyrazów i nie traktuje frazy jako całość. Jeśli chcemy, aby tak ją widziała powinniśmy ująć wszystkie słowa w cudzysłów, na przykład „hotel nad morzem konferencje”. W przeciwnym razie może znaleźć dla nas hotele nad morzem, ale także konferencje w zupełnie innym miejscu, gdyż nie powiąże tej frazy ze sobą.

Korzystanie z podpowiedzi

Zazwyczaj, kiedy zaczynamy wpisywać coś w wyszukiwarkę, podpowiada nam ona, jakie są najczęstsze wyniki wyszukiwania rozpoczynające się od umieszczonych przez nas słów. Czasem możemy być zaskoczeni tym, czego inni internauci poszukiwali, ale często podpowiedzi te są przydatne. Warto się im przyjrzeć. Jeśli wiele osób szukało informacji po danym haśle, być może użycie go jest właśnie kluczem do sukcesu.

Źródła naukowe

Jeśli chcemy pogłębić swoją wiedzę na jakiś temat, przygotowujemy referat lub po prostu chcemy coś sprawdzić w źródłach naukowych, prawdopodobnie trudno będzie nam je znaleźć za pomocą standardowej wyszukiwarki. Dużo lepszym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnej wyszukiwarki źródeł naukowych.
Możemy w niej szukać za pomocą ogólnego hasła, jakie nas interesuje, tytułu artykułu, autora czy roku publikacji. Czasem za dostęp do takich źródeł trzeba uiścić niewielką opłatę, ale często są też darmowe.

Internet oferuje niezliczone źródła wiedzy, rozrywki czy możliwości komunikacji. Trzeba jednak umieć najpierw do nich dotrzeć i mądrze z nich korzystać. Najłatwiej robić to przy pomocy wyszukiwarek internetowych. Warto wiedzieć, jak z nimi współpracować, aby otrzymać oczekiwane efekty. Wpisujmy krótkie, skrótowe hasła i korzystajmy z drobnych sztuczek, na przykład cudzysłowu w odpowiednich miejscach lub wyszukiwarek źródeł naukowych.

Related

aahasc.org adoptastate.org http://parasoldoogrodu.pl