Właściwości chrzanu

Chrzan jest warzywem korzeniowym z rodziny kapustowatych. Dawniej nazywano go wawrzuchą. Występuje intensywnie na terenie całego Kraju. Przez zdecydowaną ilość osób uważany jedynie za przyprawę. Tymczasem chrzan tarty posiada liczne właściwości lecznicze oraz poprawiające funkcjonowanie organizmu.

Pochodzenie

Chrzan pojawił się w Europie już w jedenastym wieku, uprawiany był w Ameryce Północnej, Azji oraz Europie. Wtedy także traktowano go jako przyprawę, w szczególności do mięs.

Roślina nadal jest uprawiana w celach nie medycznych, a przyprawowych, tarty chrzan bowiem smakuje wyśmienicie z dodatkiem jajek, dodaje się go do ogórków i innych przetworów, a także do sałatek.

Właściwości

Chrzan tarty zawiera w sobie takie składniki jak Witamina C, B oraz A i E, a także olejki eteryczne oraz cukry i sole mineralne. Dzięki temu chrzan tarty posiada liczne właściwości lecznicze. Pomaga bowiem zmierzyć się z leczeniem chorych zatok, kataru, niestrawności, a nawet bólu pleców i schorzeniom kręgosłupa. Ciekawą jego zaletą jest możliwość przygotowania papki wybielającej piegi.

Te lecznicze właściwości chrzanu tartego były znane już od dawna lecz niestety uległy zapomnieniu. Nikt już nie traktuje chrzanu jako naturalnego lekarstwa na wymienione dolegliwości. Króluje on na stole Wielkanocnym jako przyprawa do jaj i wędliny.

Samodzielne przygotowanie

Chrzan tarty można przygotować samodzielnie w domu. Wtedy mamy pod kontrolą jego pikantność oraz pewność, że pochodzi z rośliny i składników o najwyższej jakości.

Jeśli mamy dostęp do naturalnie wyhodowanego chrzanu, najlepiej ze swojego ogrodu, to bardzo dobrze, ponieważ nie każdy ma taką możliwość. W innym wypadku trzeba zaopatrzyć się na targu lub w lokalnym sklepie. Wystarczy zetrzeć roślinę na tarce o niewielkich oczkach oraz dodać do niego śmietanę lub majonez według uznania. Im więcej dodamy innych składników, tym nasz tarty chrzan stanie się delikatniejszy w smaku. Można dodać do niego odrobinę soli oraz pieprzu lub innego typu przypraw.

Chrzan tarty znaleźć można w Sklepie Vitapol

Related

ortodoncja katowice torebki z nadrukiem