Bogactwa południowej Polski

Podróżując po Polsce południowej, można odnieść wrażenie, że każde kolejno odwiedzane miasto i każda mijana wieś ma swój niepowtarzalny klimat. Trudno odnieść takie wrażenie odwiedzając rejon Polski północnej i centralnej. Małopolska – jako region historyczny, jest prawdziwym skarbem narodowym.

Skarby regionu

Kierując się z Krakowa na północny wschód szlakiem świętego Jakuba, dotrzemy do Sandomierza- starego polskiego, królewskiego miasta, w którym miały miejsce starosłowiańskie, pradawne sądy pokoju, który znajduje się w historycznym regionie małopolski, natomiast przynależy obecnie do województwa świętokrzyskiego.

Miasto jest niesamowite pod każdym względem. Synami tej ziemi byli: Adam Bień, jeden z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, odznaczony Orderem Orła Białego- więzień NKWD. Zasłużonymi ludźmi związanymi z Sandomierzem byli również: znany, pierwszy polski kronikarz, Wincenty Kadłubek, nazywany ojcem polskiej kultury, który spisał „Kroniki”. Ostatecznie, przed śmiercią osiadł w zakonie Cystersów. Cały Sandomierz pełen jest obiektów, architektonicznych unikatów, które zostawił po sobie zakon.

Aby dobrze wgłębić się w historię Sandomierza, warto zaplanować kilkudniowy pobyt i wykupić noclegi Sandomierz jest miastem, które przecinają szlaki: szlak świętego Jakuba, prowadzący do Santiago de Compostela, szlak Architektury Drewnianej (który uwzględnia drewniane chałupy, leśniczówki i karczmy- dziedzictwa kultury ludowej, które są zapisane na Liście Zabytków Kultury UNESCO) oraz szlak cysterski.

Podziemna sieć piwnic

Niesamowitym zabytkiem Sandomierza jest sieć trzydziestu czterech starych, miejskich piwnic z czternastego wieku. Najgłębszy punkt piwnicy znajduje się dwanaście metrów pod powierzchnią ziemi.

Wstęp do zabytku jest płatny, czynny całą dobę, także w niedzielę i święta. Sandomierz pełen jest ciekawych zabytków architektonicznych, za przykład może tu służyć halowy gotycki kościół i zachodnie skrzydło zamku królewskiego zburzonego podczas potopu szwedzkiego.

Fani kolarstwa odnajdą tutaj swój raj na ziemi

Malownicze tereny i występujące pasma nizinne przyciągają tutaj turystów- kolarzy z całej Polski. Zielony szlak rowerowy Green Velo ma tutaj swój początek.

Ciekawostką geologiczną jest fakt, że położone tutaj Góry Pieprzowe mają aż pięćset milionów lat, a wprawne oko geologa będzie wstanie dostrzec w ich pobliżu łupki kambryjskie. Nie sposób nie uwzględnić Zwiedzania Sandomierza podczas tegorocznych wakacji. Należy odpowiednio wcześniej zarezerwować noclegi Sandomierz i jego bogactwa czekają na nas.

Related