Grypa a przeziębienie – jak rozpoznać?

Za oknem coraz chłodniej i niestety zbliża się jesień – okres w roku, w którym często łapiemy różne wirusy i bakterie. Większość z nas chorując mówi, że to na pewno grypa. Najczęściej jednak jest to przeziębienie będące zwykła infekcją wirusową. Jak je odróżnić o groźniejszej grypy? Jak rozpoznać grypę? O tym powie niniejszy artykuł…

Przeziębienie – drobna sprawa?

Oczywiście na wstępie należy wspomnieć, że poniższe objawy mają jedynie pomóc nam w odróżnieniu, czy wizyta u lekarza jest konieczna od razu, czy też możemy dwa – trzy dni poczekać, położyć się i poczekać, czy objawy nam nie ustąpią. Pamiętajmy także, że przeziębienie także jest infekcją i nie wolno go bagatelizować. Należy wówczas zrezygnować na kilka dni przynajmniej z części naszych aktywności. Najlepiej jest spędzić choć dwa dni w domu i pozwolić organizmowi pokonać wirusa.

Jakie są zatem typowe objawy grypy?

Jak rozpoznać grypę? Przede wszystkim grypa generalnie zaczyna się dość nagle. Objaw początkowy to nagły wzrost temperatury – może ona dochodzić nawet do 40 stopni. Ponadto pojawiają się dreszcze, silne bóle mięśni, ból głowy. Czasem wystąpić mogą nawet biegunka i wymioty. Warto tu wspomnieć, że typowym objawem grypy nie jest ani katar ani ból gardła. Mogą one wystąpić, ale zazwyczaj nie będą bardzo nasilone. Podobnie jak kaszel.

Jakie są objawy przeziębienie?

A jak rozpoznać zwykłe przeziębienie? Tu, w przeciwieństwie do typowych objawów grypy, początek jest łagodny, gorączka raczej niezbyt wysoka. Raczej nie obserwuje się także zbyt dużych dreszczy, bóli mięśniowych. Na pierwszy plan wysuwa się za to katar, ból gardła i ogólne zmęczenie i złe samopoczucie.

Powikłania po grypie

Zapewne pojawiło się teraz w głowie każdego czytelnika podstawowe pytanie – po co w zasadzie wiedzieć, jakie są typowe objawy grypy czy przeziębienia? Otóż grypa jest znacznie cięższą chorobą, która nie wyleczona może prowadzić do szeregu powikłań. Jakich?

Na pewno wśród nich znaleźć się mogą zapalenie oskrzeli i płuc czy też zapalenie zatok. Pamiętajmy, że choć na pierwszy rzut może te choroby nie brzmią bardzo źle, to jednak będą ciężkie dla osób starszych a także nawet dla nas samych, zmęczonych już po wcześniejszej grypie. To jednak nie są jedyne powikłania po grypie. Rozwinąć się może także zapalenie opon mózgowych, które już poważnie zagraża życiu.

Grypa – jak postępować?

Co zrobić, kiedy zauważymy u siebie typowe objawy grypy? Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Grypa u większość osób przebiega ze średnim nasileniem i nie pozostawia żadnych śladów. Z drugiej jednak strony nie traktujmy grypy lekko.

Jeśli zauważymy u siebie jakieś objawy wskazujące na grypę, idźmy koniecznie do lekarza a następnie stosujmy się do jego wskazówek i rad. Pójście do pracy, ćwiczenia fizyczne, treningi nie tylko spowodują, że możemy zarazić grypą wszystkich dookoła, ale również pogorszymy znacznie jej przebieg u samych siebie i możemy doprowadzić do powikłań. Pamiętajmy również, że po przebyciu grypy organizm jest osławiony – nie wracajmy zatem od razu do intensywnych ćwiczeń ani nie bierzmy nadgodzin.

Related

live url https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/ live url