Lokal użytkowy, kupno czy wynajem

Osoby chcące prowadzić działalność gospodarczą mają na głowie nie tylko załatwienie potrzebnych dokumentów i ułożenie odpowiedniej organizacji swojej firmy, ale także wybór głównej siedziby w jakiej miałaby się znajdować owa firma. Jest to bardzo ważny aspekt i mimo, że nieruchomości komercyjne są wciąż budowane i wybór jest naprawdę spory to jej wybór nadal stanowi duży problem.

Wynajem lokalu pod firmę

Jest to najbardziej popularna forma jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne. Wiele osób, które zakładają własną firmę nie ma funduszy na kupno własnego lokalu użytkowego i decyduje się na wynajem. Jednak ma to swoje plusy, ponieważ jeśli lokal nam się z jakiś przyczyn nie sprawdzi to możemy poszukać nowego bez większych konsekwencji. Natomiast jeśli kupimy dany lokal to nie będzie to możliwe. Musimy jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na wynajem to mamy mieć pewność, że będziemy w stanie go utrzymać i koszty nie będą dla nas zbyt wysokie nawet jeśli zaczną się problemy.Kolejnym plusem nieruchomości komercyjnych, które są wynajmowane jest to, że wszystkie szkody wynikające z winy budowli naprawia właściciel lokalu, a nie my.

Kupno lokalu użytkowego

Kupno takich pomieszczeń jak nieruchomości komercyjne ma swoje plusy i minusy. Kiedy mamy fundusze tuż przy założeniu własnej działalności gospodarczej na kupno własnego lokalu to przede wszystkim powinniśmy skupić się na jego wyborze. Taki lokal źle umiejscowiony po pierwsze nie przyniesie nam zbyt wielu klientów, którzy najzwyczajniej w świecie do nas nie trafią to jeszcze z całą pewnością będzie nam go później ciężko sprzedać, a jeśli już znajdziemy kupca to pewnie w zaniżonej cenie rynkowej. Jednak bez wątpienia jest to dobra inwestycja i jeśli mamy fundusze to warto opcję kupna rozważyć, bo nawet jeśli my zamkniemy swoją działalność to dany lokal możemy sprzedać lub wynająć komuś innemu.

Musimy się poważnie zastanowić czy wynajem czy kupno będzie dla nas korzystniejsze, bo o tym zdecydowanie decyduje kilka czynników. Jednak przede wszystkim głównym czynnikiem są tutaj fundusze i jeśli je posiadamy w wystarczającej ilości do kupna to jest to korzystna inwestycja na przyszłość, która może przez długie lata przynosić nam dość duże dochody.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne

Related

Znalezienie właściwej pracy aktualnie nie jest już tak dużym wyzwaniem, jak miało to miejsce jeszcze...