Najczęstsze problemy z zębami Polaków

Polacy nie dbają o swoje zęby – to fakt potwierdzany nie tylko przez stomatologów, ale również przez firmy farmaceutyczne oferujące produkty takie jak profesjonalne pasty do zębów, nici dentystyczne, płyny do płukania ust. Z czego wynika taka sytuacja?

Polacy sami przyznają się, że myją zęby rzadziej niż raz na kilka dni. Jako powody podają przede wszystkim … brak czasu. Co ciekawe, ankiety wskazują, że zdają sobie oni sprawę z wszelkich zagrożeń wynikających z braku higieny jamy ustnej, mimo to jednak nie zmieniają swoich przyzwyczajeń. Polacy są świadomi, że brak podstawowej higieny w prostej drodze prowadzi do próchnicy, jednak nie zmienia to ich podejścia do kwestii mycia zębów.

Próchnica, paradontoza, słabe szkliwo…

Najczęściej zgłaszamy się do stomatologa z problemem bólu zęba. Zazwyczaj dotyczy on próchnicy, która zajęła już miazgę i dotknęła nerwów. Kiedy próchnica rozwija się na szkliwie jest ona bezbolesna – to również najlepszy moment na jej leczenie. Warto codziennie przegląd swoje zęby w lustrze w łazience – niewielkie czarne plamki można szybko wyleczyć i nie będzie to dla nas bolesne.
Próchnica coraz częściej dotyka również małych dzieci – o tym problemie mówią już nie tylko dentyści, ale też pediatrzy czy higienistki szkolne. Próchnica na zębach mlecznych spowodowana jest spożywaniem słodkich napojów, słodyczy oraz niedostateczną higieną jamy ustnej.
Kolejnym problemem Polaków jest paradontoza – niestety, nie do końca znane są jej przyczyny. Warto obserwować swoje zęby: paradontoza objawia się przede wszystkim stopniowym odsłanianiem szyjek zębowych, chwianiem się zębów. Leczenie paradontozy jest możliwe poprzez regularne usuwanie złogów nazębnych, czyszczenie kieszonek zębowych.
Polacy nierzadko skarżą się też na odpadające i kruszące się szkliwo. Kruchość tej substancji wynika przede wszystkim z niedostatecznej mineralizacji: złej diety, ubogiej w witaminy i mikroelementy. Na kruchość szkliwa wpływa również nałogowe palenie tytoniu!
Źródło: b-med.com.pl.

Related