OC – co wpływa na jego cenę?

 

Obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Ceny składek za ubezpieczenie są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Jakich? Sprawdź!

Dane wozu

Wydawać by się mogło, że im starszy jest samochód, tym mniejsza jest składka za ubezpieczenie. Tymczasem okazuje się, że niezupełnie. Agenci ubezpieczeniowi na podstawie zebranych danych oceniają wypadkowość ubezpieczanego samochodu i szacują ewentualne koszty naprawy. Na wysokość składek mają więc wpływ parametry samochodu, przede wszystkim jego marka i model, pojemność silnika, rok produkcji i przebieg. Podczas spotkania agent z pewnością zapyta również o miejsce parkowania pojazdu.

Dane kierowcy

Dla firmy ubezpieczającej Twój samochód ogromne znaczenie ma Twój wiek oraz doświadczenie za kierownicą. Największe koszty muszą ponieść młodzi, niedoświadczeni kierowcy niemający na swoim koncie zniżek za bezszkodową jazdę. Ponadto, na kwotę widniejącą na umowie wpływa również miejsce zamieszkania (niektóre miasta, w szczególności te duże, mają znacznie większy współczynnik wypadków),  a nawet stan cywilny i fakt posiadania potomstwa (badania dowodzą, że osoby mające dzieci jeżdżą ostrożniej).

Nie przepłacaj!

Zakres polisy określony jest ustawowo, więc każda umowa zawierana z firmą ubezpieczeniową ma  takie same (oprócz nieznacznych różnic) warunki. Mimo tego, u jednego agenta możemy zapłacić kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych więcej niż u innego. Zanim podpiszesz umowę, warto sprawdzić cenę składki na stronie beesafe.pl. Dzięki prostemu w obsłudze kalkulatorowi szybko obliczysz wysokość opłat w cenionej grupie Compensa.

Related