Schroniska górskie – poznaj z bliska ich funkcjonowanie

Dla wielu osób schroniska górskie są uosobieniem życia zgodnie z naturą – umiejscowione zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach schroniska stanowią przyczółki dla ludzi, którzy pragną zregenerować siły oraz posilić się czy przeczekać noc. Schroniska tworzone były głównie na początku XX wieku, obecnie zaś są one przede wszystkim modernizowane, aby sprostać oczekiwaniom współczesnych turystów.

Schronisko górskie ma za zadanie oferować schronienie przez całą dobę. Oznacza to, że jego drzwi nie mogą zostać zamknięte na okres nocy. Praca rozpoczyna się ok. godziny 7 rano, kiedy konieczne jest przygotowanie produktów niezbędnych do wydawania śniadań. Dodatkowo pracownicy muszą również skontrolować stan sanitariatów oraz zadbać o czystość. W ciągu dnia schroniska zazwyczaj specjalizują się w oferowaniu płatnych posiłków. Wieczorami mogą odbywać się w nich akustyczne koncerty, nie brak w nich także książek.

Kwestie higieny

Wiele osób zastanawia się, jak możliwe jest zachowanie higieny oraz sanitariatów w wysoko położonych schroniskach, gdzie brak dostępu do źródeł wody. Z pomocą najemców schronisk przychodzi nauka… i nowoczesne technologie! W przypadku toalet stosowane są przede wszystkim bakterie do oczyszczalni. Ich zadaniem jest stopniowe rozkładanie materii i neutralizowanie toksycznych związków, aby jak najmniej z nich przedostało się do gleby. W nielicznych schroniskach górskich w Polsce wykorzystywane są także specjalistyczne odmiany gąsienic, które w podobny sposób radzą sobie z odpadkami organicznymi.
Faktem jest jednak, że ograniczona ilość wody jest sygnałem dla osób przebywających w schronisku – muszą oni dostosować się do warunków oraz oszczędzać płyny.

Ważna jest także dbałość o odpadki – wiele schronisk hołduje zasadzie, że śmieci przyniesione w plecakach powinny zostać zabrane przez turystów na dół i tam dopiero zutylizowane. Dzięki temu znacząco zmniejsza się liczba zanieczyszczeń w budynku i problem z ich składowaniem.

Related

Czy łatwo będzie namówić przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadzić audyt ISO 45001? Niby nie powinno...