Nieruchomość komercyjna – co wpływa na jej koszt?

Szukając nieruchomości komercyjnej, należy uwzględnić co najmniej kilka czynników, dzięki którym możliwe będzie bezproblemowe dostosowanie swojego wyboru do rodzaju prowadzonej działalności. Istotna jest też cena lokalu, która również zależy od wielu parametrów.

Lokalizacja

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na cenę nieruchomości komercyjnej jest jej lokalizacja. Miejsce, w jakim prowadzona będzie działalność gospodarcza, może bowiem przyczynić się zarówno do jej niepowodzenia, jak i rozkwitu. Nietrudno się więc domyślić, że lokale położone w centrum miasta będą znacznie kosztowniejsze niż te, które znajdują się na przedmieściach.

Ważna jest także okolica budynku. Nieruchomości komercyjne znajdujące się blisko skwerków czy parków są droższe, jeśli są przeznaczone na biura, natomiast w budynki posiadające duże parkingi i zlokalizowane przy głównych drogach są kosztowniejsze, jeśli znajdować mają się w nich magazyny czy hale produkcyjne.

Wykończenie

W przeciwieństwie do nieruchomości mieszkalnych, nieruchomości komercyjne kosztują więcej, gdy nie są wykończone pod klucz. W ich przypadku ważniejsza jest bowiem możliwość dowolnego aranżowania przestrzeni czy nawet zmieniania układu pomieszczeń.

Rzadko zdarza się więc, by wykończone lokale komercyjne kosztowały więcej od tych, które pozostawiają przedsiębiorcy swobodę. Jeśli jednak znajdzie on nieruchomość, która będzie już wykończona i dodatkowo będzie dostosowana do prowadzenia baru czy też małej pracowni architektonicznej, może być ona doskonałym wyborem.

Koszty utrzymania

Osoby poszukujące nieruchomości pod biuro, magazyn czy restaurację, zwracają również uwagę na koszt utrzymania tego typu budynków. Istotne są tu zwłaszcza koszty stałe, gdyż to one będą wpływać w znaczącym stopniu na zyski. Najdroższe są lokale w modnych, nowo powstałych biurowcach, w których koszt utrzymania zwiększają dodatkowo opłaty za parking, ochronę czy też pomoc recepcjonistów.

W przypadku biurowców na cenę wynajmu wpływa też obecność windy. Nie ma jej w starych kamienicach oraz wielu budynkach powstałych 50-60 lat temu, jednakże w nowym budownictwie są one standardem. Jeśli rodzaj prowadzonej działalności wymusza przybywanie klientów do nieruchomości, należy wybierać lokal z windą (chyba że jest on zlokalizowany na parterze), mimo że będzie on droższy.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest

Related