Początek 2016 szczególnie udany dla Dolnego Śląska

Sugerując się wynikami zebranymi w raporcie GUS, można zauważyć, że początek roku 2016 był szczególnie udany dla Dolnego Śląska, gdzie odnotowano największy wzrost sprzedaży nowych mieszkań.

Dynamiczny wzrost liczby mieszkań na rynku pierwotnym

Tylko w styczniu i w lutym nowych właścicieli mieszkań było niespełna 25 tysięcy. Porównując ten wynik z rokiem ubiegłym, można zauważyć wzrost o 14,1% . Patrząc na mieszkania na sprzedaż z rocznej perspektywy, nie sposób nie odnotować, że znacznie wzrosła liczba pozwoleń na budowę, a także podniosła się liczba projektów budowlanych zgłoszonych do realizacji. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost jest wyraźny i wynosi 16,8%. W obecnym roku rozpoczęto też budowę 18 627 nieruchomości i ten wynik jest również lepszy od tego z ubiegłego roku: można odnotować wzrost o 9,7% na tym polu.

Jeśli zaś chodzi o podmioty, które zajmują się budową mieszkań na sprzedaż, to w przewadze byli prywatni inwestorzy, którzy jednak wprowadzili na rynek mniej nieruchomości, niż w roku 2015. Jednak to właśnie za ich sprawą rozpoczęła się budowa 8452 obiektów, a tym samym można tutaj odnotować wzrost o 18,5% w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Indywidualnym inwestorom udało się też uzyskać o 18,2% więcej pozwoleń na rozpoczęcie budowy.

Mieszkania na sprzedaż oddane przez deweloperów i spółdzielnie mieszkaniowe

Deweloperzy w tym samym czasie oddali do użytku 11 313 nieruchomości, otrzymując pozwolenie na budowę następnych 13 173 mieszkań. Pomimo tego w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano spadek liczby nieruchomości wybudowanych przez deweloperów: było ich o 3,4% mniej.

Z kolei spółdzielnie mieszkaniowe udostępniły 726 ofert mieszkań na sprzedaż. Jest to duży wzrost, jeśli weźmie się pod uwagę to, że w poprzednim roku takich nieruchomości trafiło na rynek zaledwie 81. Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę, spółdzielnie otrzymały takich dokumentów 266. Warto podkreślić, że najwięcej mieszkań oddanych do użytku było w styczniu i lutym na Dolnym Śląsku. Liczba mieszkań wzrosła aż o 88,7% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Duży wzrost w tym segmencie odnotowano także w województwach świętokrzyskim i lubelskim.

artykuł powstał we współpracy z firmą Modernbud z Legnicy

Related

2016.org https://amtm.pl/przestrzen-i-styl-jak-hokery-do-kuchni-oraz-meble-loftowe-odmieniaja-wnetrza/ tcupbra.org