Wybór masażu leczniczego

Kiedy pojawia się ból, może się okazać, że wzięcie tabletki pozwoli uśmierzyć dolegliwość tylko na chwilę. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę masaż, który działa dogłębnie i długoterminowo.

Kto wykonuje masaż

Ze względu na to, że skuteczne wyniki można osiągnąć tylko po dokładnym wykonaniu masażu w odpowiednich partiach ciała, masaż nie może być wykonywany przez przypadkową osobę. Najczęściej są to technicy masażu, którzy mają wieloletni staż, a także którzy mogą potwierdzić swoje kompetencje uzyskanym dyplomem.

Specjaliści w swoim fachu potrafią dokładnie zaplanować masaż i odpowiednio przygotować miejsce, w którym zostanie przeprowadzony zabieg. W zależności od gabinetu, w jakim wykonuje się masaż, można spotkać się z masażystą prowadzącym, który wypełnia kartę informacyjną i z masażystą, który będzie zajmować się oklepywaniem pacjentów w przygotowanym pomieszczeniu do masażu.

Pierwsza wizyta w gabinecie

Zanim będzie mieć miejsce pierwszy masaż leczniczy, w gabinecie wypełnia się kartę informacyjną. W ten sposób masażysta może dowiedzieć się na jakiego rodzaju problemy zdrowotne skarży się pacjent i w jaki sposób będzie można mu pomóc za pomocą masażu. W toku przeprowadzanego wywiadu pacjent dowiaduje się o tym, jakie są przeciwwskazania do zabiegu.

Masażysta informuje również o tym, jak będzie przebiegać masaż leczniczy. Pacjent dowiaduje się na tym etapie także o tym, jak należy się przygotować do pierwszego masażu. Jeśli już wszystko zostanie wyjaśnione, masażysta również musi przygotować, co najczęściej wiąże się z myciem i dezynfekcją rąk.

Przeciwwskazania do masażu

Masaż leczniczy nie zawsze może się odbyć już podczas pierwszej wizyty. Jeśli pojawią się jakieś przeciwwskazania, masażysta może wyznaczyć inny termin, bądź też to pacjent będzie musiał zarezerwować następną wizytę, kiedy nie będzie już żadnych przeciwwskazań. Masaż może zostać odwołany, jeśli pacjent ma gorączkę, gdy występują ostre stany zapalne, krwotoki, stany ropne, czy owrzodzenia.

Nie będzie można przeprowadzić masażu leczniczego w sytuacji, kiedy pacjent dopiero co złamał kość, bądź też ma naderwane ścięgna, powięzie, czy mięśnie. Masaż nie będzie mógł zostać wykonany, gdy u pacjenta rozpoznano wady serca, czy daleko posuniętą miażdżycę. Przeciwwskazaniem do masażu są również świeże zakrzepy, okres menstruacji a także ciąża, jeśli lekarz prowadzący nie wyda pisemnego pozwolenia na przeprowadzenie masażu.

Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA

Related