Zanim wejdziemy do gabinetu masażu

Zabieg masażu leczniczego, wymaga zarówno od masażysty jak i osoby masowanej przedsięwzięcia kilku „technicznych” kroków, od których zależy skuteczność całego procesu masowania. Dlatego zanim wejdziemy do gabinetu masażu leczniczego, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach.

Ubranie a raczej… jego brak

Masaże (zarówno lecznicze jak i te, których celem jest odprężenie), muszą być przeprowadzane bezpośrednio na ciele pacjenta. To oznacza, że musimy się do takiego zabiegu rozebrać. Innej możliwości niestety nie ma. Często rodzi to różnego rodzaju nieciekawe sytuacje, w których zwyczajnie się krępujemy.

Osoba odpowiedzialna za wykonanie masażu, powinna nas poinformować o jego przebiegu. Dlatego też dobry masażysta, poinformuje nas wcześniej o konieczności rozebrania się. Wtedy od razu poczujemy się znacznie bardziej komfortowo i pewnie. Jednocześnie zyskamy na pewności, że dana osoba jest w pełni profesjonalna i wie co robi.

Dodatkowe substancje

Masaż leczniczy, opiera się na stosowaniu odpowiednich ruchów oddziałujących na nasze ciało. Jeśli więc dochodzi do tarcia, konieczne jest zastosowanie różnych substancji (najczęściej mających postać żelów, maści itd), które zapobiegną powstawaniu różnego rodzaju otarć i innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Oczywiście nie musimy wspominać, że każdy masażysta wykonujący masaż leczniczy, powinien nas poinformować o tym, co to za leki. Najczęściej są to dwa rodzaje kremów i maści. Pierwszy rodzaj, to substancje które są wykorzystywane do wspomnianej ochrony ciała. Z kolei drugi rodzaj kremów, to kremy stricte lecznicze, które mają rozgrzewać nasze ciało i eliminować stany zapalne.

Masaż to nie tortury

Jeśli mamy do czynienia z profesjonalnym masażystą, to nie obawiajmy się – nie zrobi on nam krzywdy. Być może zabiegi te wiążą się z pewnymi niewygodami, ale nigdy z bólem.

Jeśli podczas zabiegu masażu leczniczego poczujemy jakikolwiek ostry dyskomfort, zawsze powinniśmy o tym sygnalizować masażyście. Drobna sugestia nigdy nie zaszkodzi a jednocześnie może nam pomóc.

Tekst powstał we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA

Related