Czym jest cytologia i dlaczego powinniśmy ją robić?

Badanie cytologiczne jest procedurą przesiewową w kierunku raka szyjki macicy. Pozwala ona na wczesne wykrycie stanów przednowotworowych lub nowotworowych, gdy nie dają one jeszcze żadnych objawów. Badanie przeprowadza się w gabinecie ginekologicznym. Może być niekomfortowe, ale zazwyczaj nie jest bolesne.

Kto powinien zrobić badanie cytologiczne?

Większość kobiet powinna najpóźniej zacząć wizyty u ginekologa w wieku 21 lat, chyba że wcześniej zacznie współżycie lub wystąpią jakiekolwiek zakażenia bądź infekcje. Takiemu badaniu powinnyśmy się poddawać przynajmniej raz w roku.

Cytologia w ciąży

Cytologia może być bez większych problemów wykonana w pierwszych 24 tygodniach ciąży. Po tym czasie można też wykonać to badanie, ale może ono być bardziej bolesne w odczuciu. Natomiast po porodzie warto odczekać 12 tygodni, zanim udamy się na cytologię, aby zwiększyć dokładność wyników.

Oferta Centrum Zdrowia Medfemina

Centrum Zdrowia Medfemina zapewnia wszystkim pacjentom dostęp do nowoczesnych usług medycznych pod opieką profesjonalnych i doświadczonych lekarzy. Medfemina posiada najnowszej generacji sprzęt, dzięki któremu lekarze mogą postawić dokładną diagnozę i wdrożyć prawidłowe leczenie.

Related