Jakie buty wybrać do jazdy rowerem?

Do jazdy rowerem większość używa zwykłych butów. Mogą to być zarówno buty sportowe, jak i te trochę bardziej eleganckie. Jazda rowerem nie wymaga, w przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportowych, doboru odpowiedniego obuwia. Nie oznacza to jednak, iż na rynku nie są dostępne specjalne buty rowerowe. Co więcej, korzystają z nich nie tylko zawodowcy. Specjalistyczne buty do jazdy rowerowej wybierane są także coraz częściej przez amatorów.

Zalety butów rowerowych

Ich główną zaletą jest fakt, iż ich producenci przystosowują konstrukcję buta do systemu SPD. Oznacza to, iż buty takie można wpiąć w pedały SPD. Jazda z w ten sposób wpiętymi butami jest dużo efektywniejsza. Drugą charakterystyczną cechą butów rowerowych jest ich podeszwa, która jest o wiele sztywniejsza niż w zwykłym obuwiu.

Rodzaje obuwia rowerowego

Istnieje wiele rodzajów butów rowerowych. Ich konstrukcja, sztywność podeszwy oraz waga uzależniona jest od przeznaczenia, z myślą o którym zostały stworzone. Wyróżnia się między innymi tak zwane buty szosowe. Ich główną cechą jest przede wszystkim niezwykle niska waga – często nie przekracza bowiem nawet czterystu gram. Ich podeszwa jest płaska, sztywna oraz gładka. Obuwie to stosowane jest w standardowych wyścigach szosowych.

Buty do turystyki górskiej natomiast swoją formą przypominają zwykłe buty górskie. Wyróżniają się jednak tym, iż można do nich przymocować bloki SPD. Obuwie tego rodzaju nie jest jeszcze zbyt popularne, na polskim rynku jego oferta jest zatem ograniczona.

Dużo większą popularnością cieszą się w Polsce buty MTB. Stanowią one świetną alternatywę dla osób, które poszukują obuwia sprawdzającego się w każdych warunkach. Te doskonale sprawdzą się zarówno podczas jazdy turystycznej, jak i w mieście. Ich podeszwa jest wprawdzie odpowiednio sztywna, ale nie uniemożliwia chodzenia. Charakteryzują się także nieco większą wagą.

Buty rowerowe miejskie natomiast skierowane są do osób, które nie chcą posiadać oddzielnych butów na rower. Obuwie to zapewnia dobrą przyczepność do pedałów, pozwala jednak również na spacery oraz normalne użytkowanie poza jazdą rowerem. Swoim wyglądem przypominają także normalne obuwie trekkingowe.

Kolejną kategorią są buty rowerowe do jazdy w warunkach zimowych. Ich konstrukcja chroni stopę przed zimnem oraz wilgocią. Ich konstrukcja wyposażona jest dodatkowo w nieco wyższą cholewkę.

W ofercie producentów odnaleźć można również całą masę innego rodzaju butów rowerowych. Mogą to być na przykład buty to jazdy na BMX-ach, do jazdy torowej lub triathlonu. Ciekawostką jest również fakt, iż oferta owa obejmuje również na przykład sandały rowerowe. Mogą one okazać się świetnym rozwiązaniem na upalne dni letnie.

Jak wybrać odpowiednie buty rowerowe?

Przy zakupie butów rowerowych należy mieć na uwadze szereg czynników. Ważny jest oczywiście sam rodzaj obuwia – ten zależeć powinien już od indywidualnych oczekiwań oraz preferencji. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady profesjonalisty.

Ważna jest także wentylacja buta. Warto sprawdzić, czy zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. W innym wypadku mogą pojawić się niepożądane odciski lub odparzenia. Istotna jest także waga butów rowerowych. Wiadomo, iż niektóry rodzaj obuwia nie oferuje wyjątkowo niskiej wagi. Tym niemniej: but nie powinien znacznie obciążać stopy.

Należy sprawdzić również sposób wiązania butów. Mogą to być sznurówki wzmocnione rzepem lub specjalnego rodzaju sprzączki. Czasem stosowane są same rzepy.

Gdzie kupić buty rowerowe?

Buty na rower kupić można zarówno w sieci, jak i w tradycyjnych sklepach sportowych Ich największa oferta dostępna jest w oczywiście w specjalistycznych sklepach rowerowych.

Related

live url h.pl rce-reklama.pl