Shiatsu dla ciała i dla duszy

Niektóre z masaży leczniczych wykorzystują w swoich technikach metody tradycyjne, takie jak na przykład chińska akupresura. To w oparciu o nią stworzony został w Japonii masaż Shiatsu. W Shiatsu wykorzystuje się nacisk na odpowiednie punkty akupunkturowe, które według chińskiej tradycji mają wpływ na poszczególne narządy, zmysły i dolegliwości.

Nauka potwierdza tradycję

Leczniczy wpływ masażu Shiatsu potwierdzony został badaniami naukowymi. Masaż leczniczy tego typu zmniejsza poziom hormonów stresu i zmniejsza poziom bólu, dlatego może być cenną formą pomocy dla chorych z fibromialgią. U chorych tych oprócz silnych, promieniujących bólów, pojawiają się również długotrwałe i bardzo obciążające fizycznie i psychicznie zaburzenia snu. Również w przypadku tego objawu masaż Shiatsu przyniósł ulgę. Osoby po masażach rzadziej budziły się w nocy, lepiej wypoczywały we śnie i spały dłużej. Podobną poprawę snu zaobserwowano uosób starszych. Shiatsu korzystnie oddziałuje również na mózg – równoważy pracę obu półkul mózgowych i powoduje wzrost aktywności układu parasympatycznego.

Skuteczność przeciwbólową Shiatsu potwierdzono również badaniami prowadzonymi na dużej grupie osób z silnymi poparzeniami. Dodatkowo stwierdzono silny efekt przeciw lękowy masażu, dzięki czemu chorzy mogli przyjmować mniejszą ilość leków. Bardzo skutecznie Shiatsu sprawdziło się zadziałało przy rekonwalescencji osób po udarach. Zbadano też punkty akupresurowe, na których opiera się tradycyjna część Shiatsu – okazały się wykrywalne wykrywalne przy pomocy przyrządów medycznych.

Jak wygląda masaż leczniczy Shiatsu

Masaż odbywa się poprzez ubranie, które musi być cienkie i wykonane z naturalnych włókien. Jedna sesja trwa od 30 do 90 minut. W trakcie masażu chory, w pozycji leżącej lub siedzącej, poddawany jest różnym rodzajom nacisku, a także naciąganiu kończyn i rotowaniu stawów oraz pulsowaniu. Nacisk zawsze jest intensywny, ale nie za silny – próg bólu pacjenta nie zostaje przekroczony. Cała procedura jest odczuwana jako przyjemna.

Masaż leczniczy Shiatsu stanowi połączenie dwóch idei. Jedna, pochodząca z tradycyjnej medycyny chińskiej, dotyczy skuteczności nacisku na ściśle określone punkty na ciele oraz na przepływ energii wzdłuż tzw. meridian, które anatomicznie odpowiadają biegowi połączeń nerwowych. Druga to zasady zachodniego masażu klasycznego.

Dla kogo Shiatsu

Tej formy masażu nie poleca się osobom z chorobami serca oraz nowotworami. Zalecana jest duża ostrożność u chorych z osteoporozą, świeżymi ranami i bliznami. Masaż zwiększa przepływ krwi, więc trzeba być ostrożnym w przypadku skłonności do krwawień. Epileptycy i osoby z nadciśnieniem nie powinny mieć wykonywanej tej formy masażu w okolicach głowy.

Masaż ten traktowany jest jako alternatywna forma masażu, ponieważ liczba badań dokumentujących jego skuteczność nie jest jeszcze duża, niemniej zazwyczaj sięga się po Shiatsu w przypadku schorzeń związanych z bólem, nerwic, depresji, lęków, bezsenności, schorzeń stresopochodnych, problemów trawiennych, bolesnych menstruacji i napięć mięśniowych. Badania wykazały, że Shiatsu pozytywnie wpływało na ogólną witalność pacjentów.

Masaż leczniczy znajdziesz w ofercie Manicure i pedicure dostępne są w ofercie Medica SPA Warszawa

Related